Гендерний розпад
21 червня 2016
Центр міської історії, Львів
Лекція стала екскурсією гендерною історією України останнього століття. Якими насправді були соціальні ролі жінок та чоловіків у традиційних сільських спільнотах українців? Чому на початку ХХ століття на Західній Україні був найпотужніший жіночий рух у Європі? Чому колишній прем'єр-міністр казав, що "реформи – не жіноча справа", а колишній президент запрошував іноземців приїхати в Україну навесні, подивитись, як на вулицях розквітають каштани та роздягаються жінки?
Те, у чому ми живемо сьогодні – нуртуюче поле змін, які ми часто не помічаємо. Справжня зміна – це сукупність невеликих послідовних мутацій, а не одномоментний перелом. Тому їх складно побачити – уже діючи по іншому, ми часто усе ще описуємо свої дії старою мовою.
Стереотипи окремих осіб та ЗМІ відстають від цих змін. Тому те, у чому ми живемо сьогодні, можна назвати "гендерною еклектикою". Колишні гендерні моделі (радянські, пострадянські) розпадаються, натомість створюються нові – сучасні, демократичні, європейські. У публічному просторі водночас існують застаріло-консервативні, радикально-феміністичні, ліберально-помірковані та інші думки. Наприкінці лекції лекторка спробує розглянути сучасне гендерне поле, картографувати його, визначити основні центри тяжіння. Та зробити прогноз – що ж буде далі?
Лекція організована Феміністичною майстернею.