Історія, якої могло не бути
12.5.2022, 18:30
Львівський муніципальний мистецький центр, Стефаника 11
Запрошуємо на показ фільмів Ореста Бачмаги та розмову про творчість автора, медіапрактики, важливість збереження архівів кіноаматорів. Зустріч організовує Центр міської історії спільно із Львівським муніципальним мистецьким центром.
Масове поширення та доступність медіатехнологій у другій половині ХХ століття дозволили багатьом пізнати себе і світ через нові візуальні засоби. Щоб опанувати фотоапарат або кінокамеру, більше не потрібно було ставати професіоналом. Дороговартість апаратів теж більше не була перепоною. Опановуючи технології, нові творці не були скуті догмами професіоналізму чи фаху, а навпаки відкривали для себе простір вільного експерименту та самовираження.
Практики Ореста Бачмаги є найкращим прикладом свободи творчості, яка поєднує медіа, технологію, екологію, але також непозбавлена гумору. Основні його фільми були зняті впродовж 1970-1980-років. Вони вирізняються уважністю до природи, деталей навколишнього світу, а також технічною скрупульозністю. Саме природа, зв'язок із нею і спостереження за її змінами є головними темами його робіт. Через фільми Орест Бачмага показує свій спосіб взаємодії з навколишнім середовищем і поміщає себе та власний погляд у центр сюжету.
Орест Бачмага (1943-2021) — художник, фотограф, кіноаматор, поет, винахідник і майстер з Винник, який поєднував свою творчість із любов'ю до технології, екології та намагався власноруч створювати речі, якими користується. Його фільми були оцифровані та увійшли у колекцію Міського медіаархіву Центру міської історії.
Під час зустрічі ми переглянемо короткий фільм про автора "Портрет Ореста Бачмаги" (режисерка Ольга Поворозник) та ретроспективу його фільмів: "Барви літа", "Все це поки ще існує", "Мої вихідні", "Пепе", "Невидимка", "Історія якої могло не бути", "Homo Sapiens".
Частина німих фільмів автора були озвучені у 2020 році в рамках програми [розархівування] у співпраці з музикантами Регіною Железняковою (Regina Collage) та Павлом Олефіренком (Pilikayu).
Зустріч проведе Олександр Маханець, історик-архівіст, керівник проєкту "Міський медіаархів" Центру міської історії.
Подія відбудеться наживо у Львівському муніципальному мистецькому центрі (Стефаника, 11) та є частиною програми [розархівування] Центру міської історії.
Зображення
Верхнє: Стоп-кадр із фільму Ореста Бачмаги "Все це поки ще існує" // Міський медіаархів Центру міської історії