Трубадури кіно: Шотландія і Україна | DOCUDAYS 2021

Трубадури кіно: Шотландія і Україна | DOCUDAYS 2021

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

березень - квітень 2021

online

У чому цінність аматорського кіно? Як дивитися любительські стрічки? Чим особливий той чи інший фільм? На цьогорічному Міжнародному фестивалі документального кіно про права людини Docudays UA відбувається спеціальна інтерактивна онлайн-програма "Трубадури кіно: Шотландія і Україна" присвячена аматорській кінематографії двох країн: Шотландії, де "неофіційні"фільми стали важливим культурним феноменом, й України, де дослідницький інтерес до вернакулярного кіно зростає останні декілька років.

Програма складається з двох підбірок короткометражних документальних стрічок: шотландської та української. Обидві разом охоплюють проміжок від ранніх 1940-х у Шотландії до пізніх 1980-х в Україні, фокусуючись на сутнісних узагальненнях: показові прийоми й елементи для шотландського кіноаматорства, кроки становлення українського автора-любителя — від традиційних щоденникових записів до поетичних висловлювань. Обидві підбірки створено у співпраці Docudays UA із двома запрошеними кураторами: керівником Міського медіаархіву Центру міської історії Олександром Маханцем і засновницею The Amateur Cinema Studies Network, дослідницею вернакулярного кіно, викладачкою і прокторкою коледжу Клер-гол (Кембриджський університет) Аннамарією Мотреску-Маєс.

До кожного з відібраних короткометражних фільмів створені інтерактивні субтитри — фахові коментарі від запрошених дослідників, що поглиблюватимуть розуміння стрічки і її контексту. Українські фільми оснащені дослідницькими інтерактивними субтитрами від куратора Олександра Маханця, також низка фільмів містить спеціальні аудіокоментарі від авторів плівок.

ДОСТУП І ПЕРЕГЛЯД

Програма проєкту буде доступна глядачам фестивалю для перегляду на безкоштовній основі без географічних обмежень на DOCUSPACE.ORG. Упродовж фестивального тижня з 27 березня по 4 квітня щодня з’являтимуться нові стрічки з шотландської та української добірок, кожну з яких можна буде подивитися впродовж 48 годин.

Українська програма

post picture

Плівки Ґреґа

реж. Григорій Порицький

У сімдесятих роках Григорій Порицький (Ґреґ) був однією із центральних постатей у львівському русі хіпі, входив до Республіки Святого Саду — молодіжного нонконформістського об’єднання, яке збиралося фактично в центрі Львова у закинутому саді Монастиря кармелітів босих. Волелюбні молоді люди слухали західний рок, займалися творчістю та влаштували кілька всесоюзних хіпі-сейшнів. Їхню діяльність розцінювали як протестну й таку, що підтримує антирадянські західні тенденції. Ці плівки Ґреґа присвячено тій компанії: квартирні вечірки, спілкування, спільні прогулянки тощо.

post picture

Без назви

реж. Юрій Кондратенко

Поетично-романтичні аматорські зйомки молодої пари в саду, а також їхньої подорожі — на одній бобіні зберігалося кілька склеєних плівок з різними сюжетами. Фільм містить авторський аудіокоментар.

post picture

Прогулянки з собаками

реж. Володимир Трушкевич

Маленькі, великі, кошлаті й не дуже, веселі, спокійні, злі — собаки бувають різними. Але часто вони об’єднують довкола себе цілі компанії людей і створюють гарні нагоди погуляти різними місцинами. Це просте з формального погляду документування прогулянки стає також і запрошенням осмислити довкілля. Фільм містить авторський аудіокоментар

post picture

Welcome to Moldova

реж. Сергій Пащенко

Цілком традиційні зйомки сімейної подорожі у село перетворюються на динамічне кіно про відстані. Фільмуючи сина, який тримає плакат «Welcome to Moldova», автор змінює структуру фільму й перетворює сам плакат на живий елемент оповіді. Фільм містить авторський аудіокоментар.

post picture

Син

реж. Володимир Дуда

Традиційні для домашнього кіно зйомки новонародженого сина спершу осмислюються й оформлюються у документальний фільм автором Володимиром Дудою, а через десятиліття стрічка отримає ще й музичний супровід, спеціально написаний уже його дорослим сином — музикантом гурту «Плач Єремії» Юрком Дудою.

post picture

Зустрічі

реж. Ігор Козак

Фільм-підглядання, народжений із прихованої зйомки зустрічі приятелів. Намовивши своїх знайомих розіграти друзів, з якими режисер домовився про зустріч на вільнюському вокзалі, він винаймає таксі, щоб зняти свій кіноексперимент, сидячи у машині. Фільм містить авторський аудіокоментар.

post picture

Дерево

реж. Віктор Кизима

Фільм відзнято на аматорській кіностудії в Кіровоградській області. Його автор — місцевий активний кіноаматор Віктор Кизима. Це портрет народного майстра, який після роботи присвячує себе улюбленій справі. З одного боку, це цілком традиційна для соцреалізму форма зображення робітника, з другого — романтичний образ сільського життя у гармонії з природою і соціалістичною дійсністю.

post picture

Професія — реставратор

реж. Лілія Волкова

Фільм, знятий працівницею Львівської картинної галереї, оповідає про реставратора, який майже рік працює над іконою ХV століття. Це важливий сюжет для локального львівського контексту — а разом із тим історія про плин часу і тривалість роботи над невеличким твором.

post picture

Мої вихідні

реж. Орест Бачмага

Орест Бачмага — унікальний кіноаматор і митець. Окрім фільмів, він власноруч створював кінокамери та проєктори. Основні його стрічки — це документація природи та довкілля. «Мої вихідні» — це ювелірна технічна робота з плівкою і винахідлива поетична оповідь про свободу.

Міжнародний фестиваль документального кіно про права людини Docudays UA відбувається щороку впродовж останнього тижня березня в Києві. Мета фестивалю — cприяти дотриманню й захисту прав людини та основоположних свобод, утверджувати розуміння людської гідності як найвищої цінності, підвищувати рівень громадянської активності в Україні, сприяти розвитку документального кіно.

Програму створено за підтримки Британської Ради в Україні та у партнерстві з Центром міської історії Центрально-Східної Європи.

Зображення

Верхнє: стоп-кадр з фільму "Плівки Ґреґа" (реж. Григорій Порицький)