Презентація книги "Анатомія страху. Радянізація Львівської області 1944-1953"
Даміан Кароль Марковский
6 березня 2019 / 18.30
Центр Митрополита Андрея Шептицького, Паркова аудиторія, м.Львів, вул. Стрийська, 29
Видана у 2018 році, це одна з перших книг в польській історіографії, тема якої охоплює Львів і околиці міста після закінчення військових дій протягом першого післявоєнного десятиліття. Основною дослідницькою проблемою автора було представлення процесу радянізації на прикладі Львівської області, що з 1944 року стала однією з найвіддаленіших провінцій Радянського Союзу на захід. Автор показує процеси жорстокої уніфікації та радикальної трансформації області, яка мала стати ще однією ареною для реалізації комуністичних бачень та формування нової реальності і нової людини.
У книзі описані зміни в структурі населення регіону, переселення, здійснене в рамках т.зв. передачі населення між комуністичною Польщею і УРСР, депортації сімей членів польського та українського підпілля, врешті приплив населення з глибини Радянського Союзу, в тому числі партійних кадрів, органів безпеки і робочого класу. Охарактеризована партійна, чекістська і військова еліта області, показано методи її роботи і відхилення, характерні для системи номенклатури, з якої вона виросла. Проаналізовано опір українського та польського підпілля, репресії, яких зазнали греко-католицька та римо-католицька церкви, а також величезні економічні перетворення у вигляді колективізації села та бачення Львова як провідного промислового центру Західної України. Однак, головна увагу звернена на масовий терор і потужний апарат репресій, без яких радянська адміністрація не змогла б втриматися на території.
Мова презентації - польська.
Модеруватиме презентацію др. Софія Дяк, директорка Центру міської історії у Львові.
Презентація є частиною нової ініціативи "Відкриті польсько-українські зустрічі з історією" ("Otwarte polsko-ukraińskie spotkania z historią") та відбувається в рамках наукового семінару "Рухи через кордони: повоєнні переселення та досвіди людей прикордоння", у співпраці Інституту політичних досліджень ПАН у Варшаві, Центру міської історії та Кафедри нової і новітньої історії України Українського католицького університету у Львові.
Зображення
Галерея: Ірина Середа