Показ аматорських фільмів творчої групи "Дудл-Бідл-Бадл"
20 лютого 2019 / 18.30
Центр міської історії, Львів
Запрошуємо на показ аматорських фільмів, створених творчою групою "Дудл-Бідл-Бадл" у 1970-х роках у Львові. Крім показу, також відбудеться розмова із її творцем та режисером-аматором Володимиром Дудою.
Ми практично нічого не знаємо про львівські практики кіно-аматорства другої половини 20 ст. Багато плівок були назавжди втрачені або зберігаються неналежним чином і не визнаються цінними. 30 років після падіння Берлінської стіни принесли не лише звільнення від тоталітаризму, але й забуття. Під загрозою опинився великий пласт культури кіноаматорства, проте інтерес до цієї теми сьогодні знову повертається. Швидкі зміни у технологіях створення рухомих зображень, поширення відео, а згодом і перехід до цифрових форматів дозволяють по новому подивитися на аматорське кіно 1970-х років. Учасники неформальної групи "Дудл-Бідл-Бадл", в яку крім Володимира Дуди, входили Павло Горбачевський, Любомир Глібович та Юрій Яцинич, були музикантами Львівської філармонії, а зйомками фільмів займались у вільний час. Фільми групи були передані в Міський медіаархів Володимиром Дудою під час проведення Міжнародного дня домашнього кіно у 2018 році. Відтак оцифровані фільми з далекого минулого мають шанс отримати нове життя.
Рух кіноаматорів в колишньому СРСР розпочався з кінця 1950-х років. У 1957 році була створена секція аматорського кіно в структурі спілки кінематографістів, промисловість почала випускати портативні кінокамери, а при установах розвивалися аматорські студії. Практика створення гуртків кінолюбителів та аматорських кіно- чи навіть теле-студій при підприємствах, стала масовою, а кінокамера перетворилася на звичний атрибут не лише у містах, але й нерідко у сільській місцевості. Розвиток жанру аматорського кіно і телебачення відбувався через засвоєння канонів, які надходили через офіційні медіа - цей вид мистецтва намагалися контролювати. Але незважаючи на те, що ця практика була під пильним наглядом, завжди була можливість створити щось особливе, що не вписувалося б в канони офіційної кіно-естетики. Саме такими, з одного боку звичними і зрозумілими, а з іншого - макабричними і навіть альтернативними стали роботи творчої групи "Дудл-Бідл-Бадл".
Показ відбудеться в рамках програми Міського медіаархіву [розархівування], яка покликана популяризувати та актуалізувати проблематику архівної спадщини серед громадськості. Ми прагнемо формувати нові погляди на архівування та представляти історичні колекції з незвичної перспективи. Заходи з цього циклу передбачають спільні перегляди і прослуховування візуальних, аудіо-візуальних, чи аудіо творів, які б у відмінній від академічності атмосфері вільних рефлексій і обговорення поєднували популярні формати та архівні-історичні збірки. Це вечори сине-музики чи фото-музики, перегляди фільмів, фото-презентації та інші події, які представляють діалог сучасного і минулого.