Невідомий Донбас
16-30 червня 2015
Центр міської історії, Львів
Майже усі медіа в Україні, численні експерти, публічні інтелектуали та політики протягом останнього року писали, висловлювалися та вели дискусії на тему Донбасу. Лекції дослідників з Донецька та Луганська слухають в університетах та культурних інституціях у різних містах України, часто з’являються статті на різних інтернет-ресурсах та в блогах, що супроводжуються жвавим коментуванням, організовано десятки виставок.
Можна впевнено сказати, що на сьогодні це одна з найбільш дискутованих, контроверсійних і дуже емоційних тем. Такий "попит" на знання про Донбас зумовила ситуація війни і окупації цих територій. Чому це стало можливим лише тоді, коли ці території виявилися під загрозою? З якими знаннями про цей регіон ми опинилися в цій ситуації? Що ми знаємо про минуле Донбасу? Які теми з історії Донбасу домінують в публічному дискурсі сьогодні і чому саме вони? Наскільки сучасна ситуація, стан непевності і загрози впливає на наше бачення і розуміння минулого цього регіону та України загалом? Що ми хочемо і не хочемо знати про складне минуле? Які теми ми обговорюємо і яких намагаємося не торкатися?
Сьогодні важливо не лише дізнатися більше про історію цього регіону, а й формувати публічну культуру пізнання, опрацьовування та дискусій про минуле в Україні. Критичне осмислення та відкритий діалог про минуле і його значимість з перспективи сьогодення є невід’ємними частинами розбудови суспільства і держави, де поважається відмінність, ціниться різноманіття і можна ставити та шукати відповіді на складні питання.
У Центрі міської історії відбувалася лекційно-дискусійна програма, присвячена історії та сучасним викликам Донбасу. Програма була частиною культурного форуму "ДонКульт" і мала на меті показати різний і мало відомий Донбас, підважити однобоку риторику в "романтичних" чи "звинувачувальних" тонах, акцентуючи увагу на багатоманітності і багатокультурності сучасної України та її спадщини.
Програма стала публічним простором для розмови між різними спільнотами та середовищами, місцевою громадою та новими мешканцями Львова з територій воєнного конфлікту, і сприяла зростанню відкритості і толерантності в суспільстві через відкритий діалог та дискусію.
Лекційно-дискусійна програма об’єднала декілька форматів та тем. Публічні лекції показали Донбас XIX-XX столітть з перспективи робітничої, міської історії та трансформацій прикордоння. Дискусії залучили експертів з різних сфер та країн для обговорення актуальних питань щодо пере/осмислення того, чим є цей регіон, його минуле, спадщина і сучасна ситуація. Зустрічі запросили до розмови істориків та соціологів, для яких Донбас став темою багаторічних досліджень і сучасних рефлексій.
Серед лекторів та експертів програми Гіроакі Куромія, Деніел Валковіц, Сергій Єкельчик, Олена Стяжкіна, Тетяна Журженко. Всього в програмі взяло участь більше двадцяти дослідників та експертів із певних напрямків і дисциплін.
Серія публічних лекцій, дискусій та розмов була орієнтована на широку аудиторію.
Заходи програми супроводжувалися показами документальних хронік про промислові міста України (перед і після лекцій в Центрі міської історії), вуличною історичною виставкою "Праця, виснаження та успіх: корпоративні міста Донбасу"(на площі Ринок, біля Ратуші), театральною виставою "Зерносховище" (ТЮГ вул. Гнатюка, 11).
Кураторка програми - др. Ірина Мацевко (Центр міської історії).
Організатори:
Центр міської історії (Львів)
Програма східноукраїнських студій імені Ковальських Канадського інституту українських студій (Едмонтон, Канада).
Програма відбуватиметься в рамках культурного форуму "ДонКульт", організованого Благодійним фондом "Мистецькі надра" у партнерстві з Центром міської історії та за підтримки Львівської міської ради і Львівської обласної ради.
За підтримки:
Представництва Фонду імені Гайнріха Бьолля в Україні
Польського інституту в Києві.
Асоціації культурних ініціатив
Німецького товариства міжнародного співробітництва (GIZ)
Особлива подяка за допомогу у підготовці програми –
Анатолієві Амеліну, Софії Дяк, Олександрові Дмітрієву, Божені Закалюжній, Ігорю Ліскі, Володимиру Кулікову, Євгенію Монастирському, Наталії Отріщенко, Ірині Склокіній, Володимиру Склокіну, Олексію Чеботарьову, Ігору Черваку, Софії Рогаль, Сергію Рогаль.
Подяка волонтерам студентам Львівьского націонлаьного університету ім. Івана Франка і Українського Католицького університету за допомогу у проведені заходів: Євгену Монастирському, Наталії Ревко, Михайлу Мартиненку, Дані Пономаренко, Оксані Іленьків, Софії Соляр.
Зображення
Верхнє: Григорій Тишкевич. Ранок на шахті «Мушкетівська-Заперевальна», 1972 р. Полотно, олія / Донецький обласний художній музей