Цифрове як спадщина: комп'ютери "Київ", "Львів" та початки інтернету в Україні
3.10.2024, 17:30
Конференц-зал Центру міської історії
Цифрові технології стали частиною наших повсякденних практик – без перебільшення визначальними для дозвілля, навчання чи роботи. Потреба в комп'ютерах та інтернет-зв'язку сьогодні сприймається як буденність, а їх відсутність – критичною проблемою.
Та чи мислимо ми про них як про нашу спадщину? Чи розуміємо контекст їхньої появи в нашому повсякденні? Що передувало тому, як наші пристрої стали повсюдними та завжди з нами? Історії розробки комп'ютерів чи побудови комп'ютерних мереж відкривають нам розуміння того, як уявлявся, розроблявся та втілювався світ інформаційних технологій.
Нерідко історія про такий світ розказана з особливим фокусом на США, звідки походять найпопулярніші марки комп'ютерів чи мережа, що згодом отримала назву "Інтернет". Утім, у кожному суспільстві використання та розробка комп'ютерів мала власну специфіку, а поява інтернету у кожному регіоні має свої історії.
Історії комп'ютерів та комп'ютерних мереж в радянському та пострадянському контексті дозволяє краще зрозуміти обставини появи певних технологій в Україні та який вплив вони мали на суспільство.
Серед іншого, це історії про віддалене управління підприємством в Кам'янському за допомогою комп'ютера у Києві у 1960-их. Це, також, історії про феномен популярності серед радянських "геймерів" комп'ютера, який запроєктований і серійно виготовлявся у Львові; про складання власних комп'ютерів за інструкціями з журналів. Або ж як доменне ім'я .ua спершу адмініструвалось з Москви, та як з’являлись перші інтернет-провайдери Луцька, Вінниці, Ужгорода, Горлівки чи Маріуполя.
Нерідко ці історії залишаються малодослідженими чи забутими. Особливо цікавими за таких обставин є ініціативи дослідження та збереження такої спадщини.
Тож якою є спадщина цифрових технологій в Україні? Як ми її зберігаємо та досліджуємо? Про музейні об'єкти, архівні джерела, а також різні підходи до роботи з цифровими технологіями як спадщиною розповідатимуть:
- Олег Фаренюк, Дар'я Мінєєва, розробники емулятора ЕОМ "Київ" (Український католицький університет);
- Микола Щербина, засновник та керівник Музею комп'ютерних технологій (Львівський національний університет ім. І.Франка)
- Олекса Балюра, співзасновник UAnetHistory, архіву раннього Інтернету в Україні.
Подія відбудеться в межах конференції "Історії та спадщини цифрових технологій: від радянської кібернетики до локальних історій інтернету".
Зображення
Верхнє: ПК-01 "Львів" // Олександр Дмитрієв
Галерея: Богдан Ємець