Між мистецтвом та війнами

Між мистецтвом та війнами

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

16 жовтня 2019 / 18.30

Центр міської історії, Львів

Що ми сьогодні знаємо про "кібернетичні війни" та "кібернетичне мистецтво"? Наскільки віддаленими у часі та просторі від сучасного Львова є ці поняття?

Під час нашої розмови ми спробуємо окреслити історію радянської цифрової гуманітаристики, поняття "іншої естетики" та кібернетичного мистецтва в СРСР. Яніна Пруденко запропонує погляд на те, чому не здійснилася радянська кібернетика, ким були люди, які її творили, та яка була її роль у культурному ландшафті? Її дослідження пропонує ширше розуміння явища великих даних чи комп’ютерного мистецтва через контекст радянської кібернетики.

Ми також звернемося до того, як геополітичні зміни призводять до мілітаризації інтернету та розгортання воєн у цифрових мережах. Світлана Матвієнко у своїй доповіді представить погляд на поняття кібервійни, який вони разом із Ніком Даєром-Візефордом розвинули у своїй книжці. Розмова стосуватиметься історії та переосмислення поняття "кібервійни", а також "суб’єктів кібервійни" та прикладів "об'єктів" експлуатації.

Які паралелі чи пов’язання ми можемо побачити у здавалося б так відмінних контекстах, як ведення кібернетичної війни в Інтернеті та творення радянського кібернетичного мистецтва? Наскільки ми можемо розділити тісно переплетені між собою політику, мистецтво та технологію? Кібернетика стає проявом іншого - іншої естетики у мистецтві та іншого способу ведення війни. І водночас кібернетика та комп’ютерні технології є проявами того, що з нами насправді й так завжди відбувалося, а саме, взаємопроникнення людини та технології. Кібернетика у цій розмові є не лише зростанням обчислювальних потужностей чи автоматизованим аналізом великих даних, а й тяглістю практик взаємодії між людиною та технологією. Запрошуємо подивитися на глобальні виміри гуманістики та технології з двох малопомітних, але актуальних для Львова перспектив.

Доповіді супроводжуватимуть коментарі від дискутантів:

Андрій Дахній — історик філософії, перекладач. Кандидат філософських наук, доцент кафедри історії філософії Львівського національного університету імені Івана Франка.

Богдан Шумилович — історик, дослідник медіа та мистецтва, керівник Міського медіа-архіву Центру міської історії, доцент кафедри культурології Гуманітарного факультету.

post picture

Яніна Пруденко

кандидатка філософських наук, доцентка кафедри історії мистецтв КНУ ім. Тараса Шевченка, кураторка Відкритого архіву українського медіа арту, авторка книги “Кібернетика в гуманітарних науках і мистецтві в СРСР” (М., 2019). Окрім кураторської та дослідницької діяльності, як художниця експонувала свої медіа-арт проекти в Україні та інших країнах Європи. Сьогодні займається дослідницькою темою «Українська світломузика», присвяченою синестетичним художнім та інженерним експериментам в Україні у радянський період.

post picture

Світлана Матвієнко

доцентка на кафедрі критичного медіа-аналізу у Школі комунікацій Університету Саймона Фрейзера. Її наукова і викладацька діяльність охоплює політекономію інформації, цифровий мілітаризм, соціальні і мобільні медії, дослідження інфраструктури, історію науки, кібернетику і психоаналіз. Вона пише про стимул до мережування і долучення користувача, практики опору і мобілізації, спадщину радянської технополітики, у тому числі Чорнобильської аварії, інформацію і кібервійни. Серед її публікацій – дві збірки у співавторстві з Полом Міллером “Уявна апка” (MIT, 2014) і з Джудіт Руф “Лаканівський і постлюдський” (Палгрейв Макміллан, 2018). У співавторстві з Ніком Дайєром-Візерфордом є також книга “Кібервійна і революція” (вид-во Університету Міннесота, 2019).

Зображення

Верхнє: Львівський науково-дослідний радіотехнічний інститут, Колекція Тетяни Гощіцької / Міський медіаархів Центру міської історії

Галерея: Ірина Середа