Дослідження

Дослідження "наміру" в архівних джерелах: підхід порівняльних студій геноциду до Голодомору в Україні

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

Др. Крістіна Гук

Школа управління конфліктами, миробудівництва та розвитку Кеннесоського державного університету

21.10.2024, 18:30

Конференц-зал Центру міської історії

Запрошуємо вас на лекцію Крістіни Гук, що відбудеться в межах програми "Джерело як вибір".

"Геноцид" є складним терміном, який використовується різними акторами для різних цілей, починаючи від юридичного переслідування, усних історій та вшанування пам'яті і закінчуючи формуванням політики запобігання злочинам. Ця лекція аналізує Голодомор 1932-1933 років в Україні у контексті поточних дебатів у компаративних дослідженнях геноцидів, які спрямовані на розуміння та реагування на складну людську поведінку в процесі її становлення.

Сучасні дебати в рамках досліджень геноциду ставлять питання про те, як відрізнити геноцид від інших форм широкомасштабного насильства і як відстежувати геноциди як тривалі процеси, а не поодинокі події. Щоб уникнути марних суперечок щодо дефініцій, деякі методології дослідження геноциду використовують кількісні порогові значення, досліджуючи фактичну та можливу кількість загиблих. Здатні вирішити деякі аспекти загадки геноциду, однак, такі методології є неповними. Зокрема, вони не здатні врахувати міжкультурні відмінності, визначити ключову динаміку початку насильства та виявити моменти для реагування.

Під час цієї лекції дослідниця аргументуватиме свою тезу, що Голодомор в Україні як історичний прецедент може впливати на сучасні дебати, а також сприяти зусиллям, спрямованим на припинення масових злодіянь у наш час. Зокрема, я обговорюю соціальні наукові методології для виявлення намірів в архівних документах, зокрема тих, що надходили до Йосипа Сталіна й від нього та його найближчого оточення під час Голодомору. Своєю чергою, ця розмова стосуватиметься природи, початку та запобігання геноциду, показуючи, як Голодомор може допомогти відповісти на нагальні питання про те, як найкраще зрозуміти та зупинити подібне насильство в наші дні.

post picture

Др. Крістіна Гук

Школа управління конфліктами, миробудівництва та розвитку Кеннесоського державного університету

Доцентка кафедри управління конфліктами у Школі управління конфліктами, миробудівництва та розвитку Кеннесоського державного університету. Антропологиня та дослідниця-практик, що спеціалізується на геноцидах і масових злочинах, українській ідентичності та українсько-російських відносинах. Колишня стипендіатка Програми Фулбрайта в Україні, вона провела багаторічну польову роботу в 33 місцях в Україні з 2015 року. У книзі Крістіни, яка незабаром вийде друком, досліджується тривалий вплив Голодомору 1932-1933 років на сучасне українське суспільство, зокрема, як різні українські зацікавлені сторони інтерпретують цю історію на тлі російсько-української війни, що триває з 2014 року і дотепер.

Подія співорганізована Центром міської історії та INDEX в рамках публічної програми Центру "Джерело як вибір". Програма реалізується Центром у співпраці з EHRI. Під час зустрічей дослідники та дослідниці діляться роботою з різними джерелами про війну і масове насильство впродовж XX-XXI століть. Вибір щодо творення і збереження джерел може бути одним з інструментів втілення цього насильства або ж навпаки — протистояння йому. А наш вибір говорити про ці події через призму тих чи інших джерел творить поле, в якому складне минуле житиме у теперішньому і майбутньому.

  • img

  • img

  • img

Зображення

Верхнє: архівний документ КДБ про замовчування трагедії Голодомору радянською владою // Архів Служби безпеки України // Служба безпеки України