Місто на показ: Львів у столітті виставок

Місто на показ: Львів у столітті виставок

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

Роксоляна Головата

Центр міської історії

24.5.2023, 18:30

Конференц-зал Центру міської історії

Запрошуємо на лекцію Роксоляни Головатої про століття виставок та їхню роль у репрезентації міста. Зустріч відбудеться в межах серії "І буде місто…", що присвячена досвідам модерності Львова.

Дев'ятнадцяте століття має багато означень й одне з них пов'язане з виставками. Імперії, нації та міста використовували виставкові простори для демонстрації не лише своїх досягнень, але й прагнень. Світові/міжнародні чи крайові/локальні мали подібні стратегії й інструменти втілення.

Якщо The Great Exhibition у Лондоні 1851 року заклала початок світових експозицій, то вже після її успіху, Париж перебрав лідерство у виставковому русі. Тут упродовж другої половини ХІХ століття провели п'ять таких подій. На відміну від Лондона, Париж не лише був простором для проведення виставок, але сама модернізація міста стала центром тяжіння та одним із ключових взірців для багатьох організаторів виставок у Європі чи поза нею.

Лекція зосередиться на прикладі Крайової виставки 1894 року у Львові. Виставка була чи не найпомітнішою подією у житті Львова кінця століття. Облаштована поруч зі Стрийським парком, вона поєднувала в собі ідею "цивілізаційного поступу", репрезентації краю й міста, розваги й пізнання.

Розглядаючи Крайову виставку у широкій контекстуальній рамці, дослідниця спробує відповісти зокрема й на питання про мережі зв'язків, які вибудовували організатори виставки та на що головно взорувалися. Якою була роль міської влади у підготовці до виставки та до яких заходів вона вдавалася прагнучи "показати" себе? Чого очікували від неї організатори? Які враження виставка викликала серед мешканців та гостей міста? І чим, врешті, стала в урбаністичній тканині Львова зламу століть?

post picture

Роксоляна Головата

Центр міської історії

Історикиня, дослідниця та історична редакторка проєкту “Інтерактивний Львів”. Її дисертаційне дослідження було підтримано Вишеградським фондом. Тема дисертації зосереджена на урбаністичних змінах Галицького передмістя у Львові, його соціотопографії та перцепції простору у довгому 19 столітті. Наукові зацікавлення: урбаністика, перцепція простору, мистецькі мережі Львова та їхні прояви у публічному просторі міста.

Зображення

Верхнє: колекція Музею князів Любомирських / Національний інститут імені Оссолінських у Вроцлаві.

Галерея: Оля Климук