Місто Лема

Місто Лема

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

Аґнєшка Ґаєвська

Познанський університет

8.10.2021, 18:30

Велика сесійна зала Львівської міської ради, пл. Ринок 1

Родинна історія Лемів тісно сплетена зі Львовом, щонайменше від середини XIX століття. Станіслав Лем упродовж десятиліть не міг забути це місто і до смерті не змирився, що після війни воно залишилося поза кордонами Польщі. Він наголошував, що впродовж усього життя почував себе у Кракові "біженцем", а то й "вигнанцем". До неповторної, а водночас назавжди втраченої атмосфери провінційного міста з претензією на європейськість він вперто повертався у своїй творчості, в тому числі у науковій фантастиці. Галицька ерудованість, іронія прикордоння і характерний діалект лунають в основних його романах, есе і фейлетонах. Лем ототожнював себе за духом з атмосферою цього міста, просякнутого пам'яттю про цісарсько-королівську монархію, у якому він провів дитинство і юність. На лихо, невдовзі по тому, як Лем здав іспит на атестат зрілості, на міські рогатки в'їхали танки.

Хоча львів'ян спіткала така ж доля, як і мільйонів європейців, їхня історія була унікальною. У ХХ столітті етнічна і соціальна структура Львова зазнала глибоких перетворень, які виразно вилилися у силу ностальгії його колишніх мешканців. Було знищено майже усю спільноту львівських євреїв, зокрема, численну родину Станіслава Лема. З огляду на те, що біографічна література є формою історичної літератури, неможливо розповісти про життя письменника без згадки про найтрагічніші моменти в історії міста і складні для подолання травми, у тому числі травми притаманні спільнотам. Важливим контекстом для роздумів про етнічні конфлікти, без сумніву, є політика міжвоєнної Польщі. У лекції Аґнєшка Гаєвська здійснить реконструкцію кількох оповідань Лема про Львів, які містяться у його прозі, есе та фейлетонах.

Робочі мови — польська, українська. Буде забезпечений синхронний переклад.

post picture

Аґнєшка Ґаєвська

Познанський університет

Літературознавиця, докторка гуманітарних наук у галузі літературознавства в Університеті ім. Адама Міцкевича у Познані, дослідниця творчості Станіслава Лема, феміністична активістка. У 2016 році вийшла монографія Ґаєвської “Голокост і зірки. Минуле в прозі Станіслава Лема”, де дослідниця увиразнює трагедію Голокосту в творчості та житті відомого фантаста.

Ця лекція є частиною програми "Місто і травма: розмови у рік Лема", що організована Центром міської історії та Café philosophique Lviv у Львові в рамках відзначення 100-річчя Станіслава Лема та у співпраці з Львівською міською радою та видавництвом Човен.

  • img

  • img

  • img

  • img

  • img

Зображення

Верхнє: polona.pl