Місто як поле жіночої громадської активності: українські досвіди

Місто як поле жіночої громадської активності: українські досвіди

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

Др. Іванна Черчович

Центр міської історії

21.6.2023, 18:30

Конференц-зал Центру міської історії

Запрошуємо на лекцію Іванни Черчович, що продовжує серію лекцій про урбаністичні досвіди Львова "І буде місто…".

У ХІХ столітті місто як найбільш очевидне втілення публічної сфери, за замовчуванням видавалося чоловічим. Асоційоване з конкуренцією, ринком праці, щоденною необхідністю виборювати собі "завтра", в патріархальному суспільстві міське життя дуже дисонувало з традиційними уявленнями про домашній жіночий світ. З середини століття зі щоразу активнішою появою практик жіночої самоорганізації ментальна мапа міських учасників почала змінюватися.

У цій лекції Іванна Черчович говоритиме про громадську активність жінок з українського середнього класу у місті у другій половині ХІХ — на початку ХХ століття, та про те, як вони в спосіб свого громадського (читай національного) служіння досвідчували соціальну владу. Дослідниця простежить, як жіночі організації (будучи здебільшого доброчинними чи харитативними) доклалися до розвитку культури громадського фандрейзингу, якою була і якою задумувалася бути жіноча участь у формуванні української міської ідентичності. Лекторка погляне на місто як можливість для активного поза приватного життя для жінок, як спосіб емансипуватися якщо не завжди за змістом, то за формою.

Case-study цієї лекції послужить приклад Ольги Барвінської (в заміжжі Бачинської), доньки українського посла до Галицького сейму і Рейхсрату у Відні Олександра Барвінського, а також досвід жіночої частини її родини — мачухи Євгенії Барвінської, тітки Герміни Шухевич, кузени Дарії Шухевич-Старосольської — засновниць чи активних учасниць перших українських жіночих організацій у місті ("Клубу Русинок", "Кружка українських дівчат", жіночої кооперативи "Труд" "Жіночої громади", "Товариство опіки над служницями і робітницями" тощо).  Джерельною базою дослідження стане приватне листування родини, збережене у фонді 11 відділу рукописів Львівської національної бібліотеки імені Василя Стефаника; спогади, мемуари та творча спадщина представниць тогочасного жіночого руху (Наталі Кобринської, Уляни Кравченко, Михайлини Рошкевич, Осипи Бобикевич-Нижанківської, Костянтини Малицької, Олени Залізняк, Ольги Дучимінської та ін.); а також українська преса різних ідейних спрямувань та аудиторій ("Мета", "Жіноче діло", "Руслан", "Діло", "Галичанин", "Народ" тощо).

post picture

Др. Іванна Черчович

Центр міської історії

Історикиня, кандидатка історичних наук, координаторка освітніх проєктів Центру. Авторка курсу вільного вибору “Бути жінкою у Галичині другої половини ХІХ – початку ХХ століття” в Українському католицькому університеті (2019). З 2016 р. входить до Української асоціації дослідників жіночої історії. Сфера наукових інтересів: жіноча історія, історична антропологія, історія повсякдення у стосунку до Галичини другої половини ХІХ – початку ХХ століття.

Зображення

Верхнє: Інститут досліджень бібліотечних мистецьких ресурсів Львівської національної наукової бібліотеки імені Василя Стефаника.

Галерея: Оля Климук