Перехід від системи робочих бригад (Danwei) до ринкових механізмів у Китаї: переосмислення китайського досвіду урбаністичного соціалізму і пост-соціалізму

Перехід від системи робочих бригад (Danwei) до ринкових механізмів у Китаї: переосмислення китайського досвіду урбаністичного соціалізму і пост-соціалізму

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

Др. П’єр М’єж

Пекінський педагогічний університет

10 квітня 2019 / 18.30

Центр міської історії, Львів

Отримавши владу у 1949 р., Комуністична партія Китаю зробила спробу масштабного перетворення суспільства, що кардинально вплинуло на життя мешканців і мешканок міст. Зокрема, нова влада використовувала фабрики та інші виробничі приміщення як основу для побудови соціалістичного суспільства та комплекснішої системи соціального захисту. Відповідно, майже вся соціальна політика здійснювалася не низкою бюрократичних організацій на державному і місцевому рівнях, такими як управління ЖКГ чи відділи охорони здоров’я, але через місця роботи, які називалися "робочі бригади" (китайською - danwei). Нагляд, мобілізація і політична освіта аналогічно проводилися кожною робочою бригадою. Коли врешті було буквально знищено трудову мобільність, така "система робочих бригад" сприяла новій колективістській культурі.

Наприкінці 1990-х р.р. ця "система робочих бригад" була розпущена, коли на заміну плановій економіці прийшли ринкові механізми, що призвело до масштабних суспільних трансформацій. Серед них – збільшення міграції з села до міста, та швидкий розвиток ринку житла, які змінили не лише фізичний вигляд китайських міст, а й дозволили містянам і містянкам мобілізувати нові ресурси і створити приватні простори, що ослабило соціалістичні колективістські норми і спонукало появу нового ставлення до індивідуалізації.

Лекція буде стосуватися кількох провідних тем: (1) сільська міграція до міст і структура подвійного громадянства, (2) новий ринок житла і створення спільнот "власників майна", (3) труднощі у побудові системи соціального захисту, (4) поява приватного життя і індивідуалізація.

Лекція відбудеться англійською мово з синхронним перекладом на українську.

post picture

Др. П’єр М’єж 

є доцентом соціології в Пекінському педагогічному університеті (Китай) з 2007 р. Для своєї дисертації він вивчав суспільну організацію китайських міст до початку 2000-х р.р., і зокрема основну роль місць роботи у формуванні відносин між суспільством і партійно-державного контролю. З 2005 р. П’єр також провадить дослідження ризикованої поведінки і епідемії ВІЛ-СНІД, особливо серед чоловіків одностатевих уподобань. На даний час, на основі знання, зібраного з цих різних проектів, він формулює питання про трансформації соціальних норм і появи індивідуальності серед міського населення Китаю.

Зображення

Верхнє: П’єр М’єж 

Галерея: Ірина Середа