Велобум 1890-х в українських землях: локальна мобільність поміж імперськими політиками

Велобум 1890-х в українських землях: локальна мобільність поміж імперськими політиками

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

Ольга Мартинюк

Гостьова лекторка Університету Цюриха та Університету Базеля

1.8.2024, 18:30

Конференц-зал Центру міської історії

Запрошуємо на лекцію Ольги Мартинюк, що продовжує публічну серію "І буде місто…".

Лекція пропонує знайомство зі світом велосипедистів та велосипедисток кінця 1890-х років в українських землях у складі Австро-Угорської та Російської імперій. На прикладі імпорту найбільшої на той час американської марки Columbia, буде продемонстровано процес апропріації нового типу мобільності. Хоча Східна Європа розпочала масове виробництво велотехніки пізніше, ніж Західна Європа та Північна Америка, "велобум 1890-х" із характерними для нього публічними дебатами, спортивними змаганнями та експериментальністю, був синхронним глобальним явищем.

Поширення велосипеда відображає сценарій технологічного прогресу, в якому місцеві ентузіаст(к)и були рушіями інновацій. Імперська влада намагалася регулювати поширення веломобільності, але не мала вирішального впливу, як у випадку з великими інфраструктурними проєктами. Порівняння локальної специфіки діяльності велосипедних клубів Галичини та підросійських українських губерень продемонструє, що етнічна, класова та гендерна політика імперій в окремих випадках зумовлювала дещо відмінний формат самоорганізації велоспільнот.

Лекторка зверне увагу також і на культуру велосипедного спорту, яка виникла у 1890-х роках завдяки місцевим активістам та міським управам. Нові циклодроми стали площадками для випробування сучасних технологій – не лише механічних транспортних засобів, але й електричного освітлення та асфальтованого покриття. Велоклуби розробляли спеціальні стратегії фінансування своїх ініціатив, які могли включати навіть генерацію коштів з азартних ігор та продажу алкоголю. Зруйновані в ході стрімкої урбанізації початку 1900-х років, циклодроми досі залишаються за завісою історії українських міст, прочинити яку спільно спробуємо під час події.

post picture

Ольга Мартинюк

Старша викладачка кафедри історії Київського політехнічного інституту ім. Ігоря Сікорського. Кандидатка історичних наук (2017). Гостьова лекторка Університету Цюриха та Університету Базеля. Сфера інтересів включає історію транспорту, екології, урбаністики, гендеру, політичного повсякдення.

Зображення

Верхнє: Учні київської гімназії у кінці ХІХ століття під час велозмагань (тепер – “Жовтий корпус” університету ім. Шевченка) //
Центральний державний кінофотофоноархів України ім. Пшеничного // Міський медіаархів Центру міської історії