Бунтівники і пірати: аматорське кіно як культурний феномен

Бунтівники і пірати: аматорське кіно як культурний феномен

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

Юлія Коваленко

Docudays UA

21.9.2021, 18:30

Конференц-зал Центру міської історії

Запрошуємо на лекцію Юлії Коваленко "Бунтівники і пірати: аматорське кіно як культурний феномен", яка продовжує публічну програму до виставки "Суспільство з кіноапаратом".

Недешеве хобі, романтичний протест, відчайдушний ентузіазм, повсякденна практика — за свою історію аматорські фільми поставали у різних статусах, але майже завжди опинялися на периферії кіно як такого. Втім, дрейфуючи від протестів проти комерціалізації молодого виду мистецтва до творення підвалин цілих національних кінематографій підручними засобами, кінолюбителі нерідко розхитували межі "офіційного" кіно. 

Маленька аматорська камера, домашня відеосистема чи персональний комп'ютер з одноядерним процесором не раз були єдиними інструментами, потрібними ентузіастам для створення фільмів, що потім давали поштовх інноваційним кіношколам, ставали каталізаторами дискурсивних соціокультурних практик, посідали важливе місце в "офіційних" історіях національних кінематографій чи разом з "професійними" стрічками потрапляли до програм міжнародних кінофестивалів класу А. "Скоро робити фільми буде так само легко, як писати вірші, — і майже так само дешево… Імперія професіоналізму та великих бюджетів хитається" — передрікав Йонас Мекас ще у 1960-му.

Утім, якщо "професійне" кіно крізь десятиліття і досі зберігає свої головні ознаки — будучи оплачуваною роботою колективу людей, компетентних у різних процесах і етапах кіновиробництва, — то кінолюбительство повсякчас насичується новими формами існування, проголошує свої нові території і межі, і навіть зміщує свою опозиційність на нові практики. Від перших європейських бунтівників, що формували кіноаматорський рух в ім'я повернення до справжньої магії кіно, чи відчайдушних ентузіастів, які ризикували своїми долями заради свободи кіно за радянської доби, до зухвалих піратів, що розбудовували національні кіноіндустрії, всесвітніх анонімних об'єднань кінолюбителів, що формують опозиційність до стокових відеохостингів і влогерству, чи українських аматорів, що надали нам нову оптику бачення нашої історії і сучасності – у цій лекції ми спробуємо осягнути аматорське кіно як культурний феномен.

Щоб відвідати лекцію, будь ласка, зареєструйтесь.

post picture

Юлія Коваленко

Кандидатка культурології, програмерка Міжнародного фестивалю документального кіно про права людини Docudays UA, членкиня Спілки кінокритиків України.

Виставка "Суспільство з кіноапаратом" запрошує зазирнути у світ кіноаматорства та ділиться історією цього явища, показує унікальні, раніше небачені матеріали. В основі виставки – колекція аматорських фільмів з приватних збірок, яка була зібрана впродовж останніх десяти років Міським медіаархівом Центру міської історії.

Години роботи виставки

  • середа – п'ятниця з 12.00 до 19.00
  • субота та неділя з 12.00 до 18.00

Ця подія реалізовується в межах проєкту "Суспільство з кіноапаратом: історії візуальних режимів та практик творення в Україні" за підтримки Українського культурного фонду.

  • img

  • img

Позиція Українського культурного фонду може не збігатись з думкою автора.

Зображення

Верхнє: із матеріалів Юлії Коваленко

Галерея: Богдан Ємець