Ключ до міста: повернення пам’яті про минуле
2.9.2018, 12:30
Велика сесійна зала Львівської міської ради, пл. Ринок 1
Цього року львів’яни вшановують 75-ту річницю трагічних подій – ліквідації нацистами гетто та Янівського концтабору. 1943 став роком незворотних, катастрофічних змін: єврейський Львів – його люди, синагоги, будинки громади – були жорстоко знищені. У повоєнні роки пам’ять про єврейські спільноти Львова, що століттями були невід’ємною й органічною його частиною, затиралась у міському ландшафті. Сьогодні повернення пам’яті про єврейську історію та культуру міста є не лише викликом для сучасної львівської спільноти, але й змогою вибудовувати суспільний діалог про минуле Львова та бачення його майбутнього.
В історичній будівлі Ратуші, львів’яни та гості міста зберуться для вшанування пам'яті про Голокост у Львові, а також для відзначення тих, хто досліджує, зберігає та популяризує єврейську спадщину. Символічною відзнакою стане старовинний ключ від синагоги. 75 скляних його копій вручать представникам культурних та наукових інституцій, волонтерських та громадських організацій і окремих ініціатив, які працюють з єврейською спадщиною у Львові та в інших містах і містечках історичної Галичини.
Натхненням для такого формату церемонії стала мистецька інсталяція американської скульпторки та дослідниці Рейчел Стівенс, що складається з 75-ти скляних копій ключа від синагоги. Ця інсталяція дала назву виставці "Ключ до міста", що презентувала три способи відкриття та осмислення єврейської спадщини міста Львова (виставка експонується в Центрі міської історії від 15 травня до 31 серпня 2018 року). Металевий оригінал ключа мисткиня знайшла на вуличному ринку у Львові. Нічого не відомо про походження цієї знахідки, але вона є матеріальним свідченням про тих, хто був у цьому місті до нас, жив у цих будинках, ходив львівськими вулицями до шкіл, парків, театрів та синагог. Більшість єврейських святинь Львова була знищена, від них не збереглися навіть ключі. Один із небагатьох таких уцілілих ключів став випадковою знахідкою на вуличному ринку, де речі опиняються зазвичай тоді, коли втрачають своїх власників.
Створення мистецької інсталяції з ключем від синагоги стало кроком до повернення пам’яті про тих, для кого він був важливим. 75 копій символізують роки забуття і важливість примноження цієї пам’яті. Скляні ключі асоціюються з яскравістю, а також крихкістю життя, яке легко розбити, і реферують до убивства євреїв в урочищі Піски біля Янівського концтабору.
Зустріч у Ратуші – крок до повернення пам’яті про Голокост у Львові. На цій зустрічі кожен із 75-ти скляних ключів матиме свого адресата як символ вдячності за збереження єврейської спадщини. Це свідчення про присутність у місті тих, хто сьогодні утверджує цю пам’ять і для кого вона є важливою.
Церемонія "Ключ до міста: повернення пам’яті про минуле" розпочне меморіальні заходи до 75-ої річниці ліквідації гетто та Янівського концтабору у Львові, які відбуватимуться 2 вересня 2018 року в різних локаціях міста. Ці заходи є частиною цілорічної програми "Lwów, לעמבערג, Львів, Lemberg’43: Місто, яке (не) пережило", яка об’єднала низку інституцій для проведення різноформатних меморіальних заходів, щоб вшанувати єврейських мешканців нашого міста та регіону, які стали жертвами Голокосту.
Детальніше про інші заходи програми на сайті Меморіального музею тоталітарних режимів "Територія Терору".
- Програма заходів
-
Ключ до міста: повернення пам’яті про минуле
Відзначення організацій та окремих ініціатив, які досліджують, зберігають та популяризують єврейську спадщину
Місце
Велика сесійна зала Львівської міської ради (пл. Ринок 1, ауд. 202)
Дата
2.9.Час12.30 -
Вшанування пам’яті жертв Янівського концтабору. Меморіальний концерт
Ґустав Малер – Перша та третя частини з симфонії №6 "Трагічної" Ukrainian Festival Orchestra під керівництвом Івана Остаповича
Місце
Урочище Піски (вул. Омеляна Ковча)
Дата
2.9.Час15.00 -
Концерт-молитва
Ансамбль "Варнічкес" Всеукраїнського єврейського благодійного форду "Хeсед-Ар’є"
Місце
Простір синагог (вул. Староєврейська, 37)
Дата
2.9.Час17.30
Організатори:
Львівська міська рада
Меморіальний музей тоталітарних режимів "Територія Терору"
Центр міської історії
ВЄБФ Хесед-Ар’є
Львівський органний зал
Партнери:
БФ Бней-Бріт "Леополіс"
Львівське товариство єврейської культури ім. Шолом-Алейхема
Єврейська спадщина Рогатина
Особлива подяка фотографу Крістіану Герману за надання фотографій з серії "Східна Галичина: Зниклий світ", Олені Андронатій, Ользі Лідовській та Наталії Толок за допомогу в організації події.
Зображення
Верхнє, Галерея: Роман Балук