Читаючи візуальну культуру

Читаючи візуальну культуру


  • Тривалість курсу:
    16 жовтня – 17 листопада 2017 року
  • facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

Розклад  – понеділок і середа 16.00 - 17.30
Місце  – Центр міської історії. Бібліотека
Формат – семінар-воркшоп
Робоча мова  – англійська

Короткий опис курсу:

Мета курсу – навчитися аналізувати зразки візуальної культури, такі як художні і документальні фільми, відео, фотографію. До вивчення пропонуються як сучасні, так і історичні матеріали, а також теоретичні тексти і публікації (зі сфери кіно- і медіа студій, антропології, культурології та історії).

Попри те, що зображення найчастіше споглядають, якщо справді прагнути їх пізнати і дуже добре зрозуміти, то їх потрібно не тільки "бачити", а й уміти "читати", тобто аналізувати як комплексні послання / тексти. Саме тому впродовж нашого курсу ми насамперед будемо обговорювати певні терміни і категорії, які допоможуть читати зображення, а саме: композиція, методика, жанри, а також наратив, пам'ять і репрезентація. Аналізуючи зображення, ми звертатимемо увагу на пошук контекстів їхнього створення, місця експонування і способи колекціонування. А тому говоритимемо про архівування (і оцифрування), ознайомимося із методами пов’язування архівних зображень із фактами, місцями і людьми у певних обставинах. Тож ми обговоримо різні способи інтерпретації при виявленні історій і наративів, прихованих у фільмах і фотографіях, які на перший погляд помітити складно.

Курс поєднає у собі семінар і воркшоп, включатиме частково лекції, аналіз друкованих теоретичних та історичних текстів, а також передбачає групові обговорення і тлумачення питань і зображень, запропонованих для аналізу. Студенти дізнаються, яка різниця між аналізом та інтерпретацією візуальної культури, і які методи можна використати, щоб "читати" різні види зображень. Кожен отримає знання і інструменти, потрібні для випрацювання власної методики "розглядання" зображень. Усі тексти та матеріали будуть підібрані так, щоб кожен зміг знайти ідеї та зображення, відповідно до власних зацікавлень, досвіду, навчання чи сфери зайнятості.

У групі та індивідуально, ми будемо практично працювати з тим:

  • як аналізувати конкретне зображення з огляду на носій, історичний і культурний контекст;
  • як розпізнавати і описувати естетику зображень і позицію (роль) автора зображення;
  • як досліджувати візуальну культуру, залежно від джерела походження зображень (домашня колекція, музей, цифровий архів, медії);
  • як творити наративи зображень і про зображення.

Передбачена індивідуальна робота над власним проектом (письмовим або візуальним) на основі власного дослідження студента і матеріалів з колекції Центру міської історії (цифрових архівів і книг) та з інших джерел.

post picture

Малґожата Радкєвіч

професорка Ягеллонського університету, займається проблематикою культурної ідентичності в сучасному кінематогрфі і візуальному мистецтві. Досліджує творчість жінок в кіно, фотографії, мистецтві. Серед її публікацій: “Володарки погляду”. Теорія кіно і практика режисерок і акторок (“Władczyniespojrzenia”. Teoria filmu a praktyka reżyserek i artystek) (2010) і “Обличчя кіно квір” (Oblicza kina queer) (2014).

Зображення

Верхнє: Фотографія з мультимедійної виставки польської мисткині Ізабели Ґустовскої у Познані, 2015 р. / Малґожата Радкєвіч