-
- Тривалість курсу:
- квітень 2018
Формат курсу – семінар-воркшоп.
Робоча мова – англійська.
Пам’ятки – для того, щоб пам’ятати. Те, що ми увіковічнюємо в пам’яті, може стати оптимістичним прикладом відваги і доброти або ж безжальними нагадуваннями про темний бік душі. Та хто вирішує, що саме варта вшановувати? Меморіали – це публічні твори мистецтва, які мають на меті доносити потужне послання за допомогою різноманітних форм і функцій. Ми вшановуємо пам’ять про війни, геноцид, суспільні заворушення, політичні акції і тріумф мистецтва. Рішення про те, що і як пам’ятати про минуле, не таке однозначне і просте. Під час цього курсу ми будемо говорити про ці аспекти, але з наголосом на меморіалізації Голокосту, зокрема 75-ї річниці ліквідації Янівського табору смерті.
Структура курсу
Перші два заняття будуть в форматі лекцій з використанням ілюстративних матеріалів та обговоренням.
Заняття 1 (12.04) Будуть проаналізовані меморіали і пам’ятники в Сполучених Штатах, з наголосом на тих, які розміщені на Національній алеї у Вашингтоні. Еволюція меморіалів і пам’ятників буде проілюстрована за допомогою наочних матеріалів та дискусій. Упродовж років представлення героїзму і величі то активізувалося, то затихало. Ми наголосимо на прикладах пам’яток епохи Джима Кроу, що прославляють провідників Конфедерації та торкаються теми расизму. Нещодавно таке вшанування рабства і бунтарства стало громовідводом для суперечок унаслідок зміни американських настроїв і демографічного складу. Те, що раніше було шанованими пам’ятниками і об’єктами, сьогодні є болісним нагадуванням про спадок ненависті, який досі отруює США, попри факт обрання президентом Барака Обами.
Заняття 2 (16.04). Будуть досліджені меморіали і монументи Голокосту, зведені з кінця другої половини ХХ століття дотепер. Цьогоріч відзначається 75-ту річницю ліквідації Янівського табору смерті у Львові. Отже, ми зробимо наголос на еволюції меморалів, присвячених Голокосту у США, Європі та Ізраїлі від моменту цих трагічних подій. Дискусія буде вестися про те, наскільки наративи навколо таких пам’ятників відображають ідентичність кожного народу і пам’ять про Шоа. Відтак, ми будемо говорити про можливості і виклики в Україні на підставі двох знакових меморіалів у Львові: Простору синагог і меморіалу Львівського ґетто.
Заняття 3 (19.04). Екскурсія до Простору синагог, меморіалу Львівського ґетто і до Янівскього табору. Слухачі курсу будуть обговорювати проекти у контексті їхнього розміщення.
Заняття 4 (23.04). Під час останнього заняття студенти проведуть короткі презентації на дві теми 1) критика меморіалу чи пам'ятника, який вони спостерігали в Україні, і 2) пропозиція ідеї меморіалу, який вшановує подію чи особистість, яка ще не репрезентована в українському ландшафті. Таке завдання дасть студентам глибшу критичну перспективу на меморіалізацію минулого, теперішнього і майбутнього в Україні.
Якщо у вас виникають будь-які питання пов'язані з курсом, будь ласка, пишіть на адресу програмної менеджерки Центру Мар'яни Мазурак [email protected].
Курс відбуватиметься у межах програми "Lwów, לעמבערג, Львів, Lemberg’43: Місто, яке (не)пережило". Це серія меморіальних заходів до 75-ої річниці ліквідації гетто та Янівського концтабору у Львові. Впродовж березня-листопада 2018 року в місті проходитимуть лекції, виставки, меморіальні концерти. Програма відбувається за підтримки Львівської міської ради та у співпраці дослідницьких, музейних та культурних організацій міста: Меморіальнй музей тоталітарних режимів "Територія терору", Центр міської історії Центрально-Східної Європи, Благодійний фонд Хесед-Арьє, Львівський будинок органної та камерної музики, Музична аґенція Collegium Musicum, Програма єврейських студій УКУ, Благодійний фонд Бней Бріт "Леополіс" імені Еміля Домбергера.