Чуже/своє. Місто і село в українській літературі та культурі

Чуже/своє. Місто і село в українській літературі та культурі

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

22-24 травня 2014

Краків

Доповідачами конференції будуть українські та польські науковці: культурологи, літературознавці, соціологи, мовознавці - дослідники проблематики. Подію організовує Інститут Східнослов’янської філології Ягеллонського університету, кафедра україністики, за сприяння Центру міської історії Центрально-Східної Європи.

Головною метою конференції є висвітлення рефлексій щодо мотивів і основних образів у дослідженні описаного нижче конфлікту між містом і селом, що в черговий раз – у світлі останніх подій – стало дуже важливою проблемою для розуміння змін і суспільної активності в Україні. Учасники конференції обговорять такі питання:

  • мотив втечі зі села / втечі з міста;
  • оцінка міста / села в літературних творах та в суспільних уявленнях;
  • сільська ідилія vs міський апокаліпсис (і vice versa?);
  • стратегії "освоювання" (а може, завоювання?) міста в українській літературі й культурі;
  • місто – тобто що? образ міста в літературі і культурі.

Подорож із села до міста чи у зворотному напрямку може бути причиною розвитку, а може й бути дорогою до знищення. Свобода асоціюється по черзі з одним або другим середовищем. Де беруть початок такі ідеї, якими шляхами розповсюджуються, хто їх творці і чому беруть участь у цій дискусії? Які епохи, літературні середовища, соціальні групи "вибирають" місто, а які село і чому? Врешті, як цю проблему розглядають прихильники компаративістики, у порівнянні з літературою сусідніх народів?

Зображення

Верхнє: Вид на Хрещатик, 1880-1890. Центральний державний кінофотофоноархів України імені Г.С. Пшеничного / Міський медіаархів