Тюрма і місто. Простори ув’язнення, практики виключення і публічна комунікація

Тюрма і місто. Простори ув’язнення, практики виключення і публічна комунікація

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

3-4 жовтня 2019

Центр міської історії, Львів, Україна

Задум семінару полягає у тому, щоб поглянути на в’язниці як публічні простори, які попри закритість, за своєю суттю є частиною міської канви. Ми прагнемо обговорити місця відбування покарання як мікрокосм міських суспільств та проаналізувати їх переосмислення та сучасне використання. Історично, місця ув’язнення були частиною системи карного законодавства, тож тюрми часто розташовувалися неподалік від будівель суду. Незважаючи на те, що у XIX столітті вони були міськими спорудами на периферії, з розбудовою міст у ХХ столітті більшість в’язниць опинилися у центрі міста.

Семінар запрошує дослідників розглянути динаміку між практиками виключення і специфічним переплетінням соціальних відносин, які формувалися між ув’язненими та адміністрацією тюрем. Наша мета – вийти за рамки фукодіанської моделі контролю та наративу дисциплінування монополізованого державою та інтерналізованого в’язнями. Семінар радше розглядатиме тюрми як простір домовляння між різними суб’єктами, серед яких не тільки ті, хто діяв від імені держави (наприклад, наглядачі, капелани чи медики), а й юридичні суб’єкти і самі ув’язнені, які мають хай і обмежену, але свою активну роль у використанні тюрми для власних цілей. Хоча тюрми сприймаються як символічні і метафоричні місця репрезентації держави, нас насамперед цікавлять конкретні міські середовища місць ув’язнення та взаємодія і стосунки між задіяними акторами.

Запрошуємо подавати пропозиції зі всіх галузей гуманітарних і суспільних наук, і сподіваємося залучити до розмови науковців, які вивчають різні періоди і місця, та досліджують зв’язок між практиками ув’язнення і міськими середовищами. Чекаємо на зголошення на такі і інші теми і питання:

  • Тюрми як мікрокосми: що ми знаємо про внутрішнє соціальне життя ув’язнених?
  • Тюрма як інкубатор сучасностей: як впливали тюремні мережі на довколишні суспільства?
  • Після тюрми: як міста давали собі раду з темним минулим просторів насильства у самому своєму центрі?

Структура семінару

Перший день семінару розпочнеться з сесії "Бригідки: будівля та її історії" про минуле Львівського слідчого ізолятора, відомого як тюрма Бригідки у польській, українській і єврейській історії. Розташований цей об’єкт у самому центрі міста, і там досі розміщений діючий слідчий ізолятор СІЗО № 19. Ми спробуємо поглянути на історію цього місця з емпіричної точки зору та об’єднати різні історіографії, які досліджували Бригідки як простір для дій держави, насильства, але також і повсякденного спілкування і домовляння між представниками держави, ув’язненими, і мешканцями міста. На другий день семінар розгляне ширші контексти тюремних просторів у міському середовищі. Під час останньої частини семінару ми розглянемо різні досвіди перетворення тюрем у публічні місця.

Організатори

Німецький історичний інститут, Варшава

Центр міської історії Центрально-Східної Європи, Львів

Партнери

Львівська міська рада

Лвівське регіональне представництво Консультативної місії ЄС (EUAM) Україна

Оргкомітет

Фелікс Акерман (Німецький історичний інститут, Варшава) [email protected]

Софія Дяк (Центр міської історії Центрально-Східної Європи, Львів) [email protected]

Олег Разиграєв (Східноєвропейський університет імені Лесі Українки, Луцьк) [email protected]

Зображення

Верхнє: Оберхард Л., Львів. Будівля в'язниці (Бригідки) //Архів концерну газети Щоденний Ілюстрований Кур'єр - NAC

Галерея: Віталій Солопчук