Безcонні ночі, ночі снів: робота зі сновидіннями та іншими "документами ночі" у Східній Європі та за її межами
19-21.10.2023
Глобальний центр Колумбійського університету в Парижі
Чути сирени та телефонні оповіщення; бути в курсі подій за допомогою засобів масової інформації, аби зробити усвідомлений вибір, коли і де спати; постійно стежити за часом і пристосовуватися до комендантської години; переживати неспокійні ночі, а також ночі, наповнені яскравими сновидіннями, — усе це частина нічної реальності, з якою стикаються цивільні особи, що живуть в умовах воєнного часу. Повномасштабне вторгнення російської федерації та війна в Україні змушують нас ставити нові питання, переглядати історичні свідчення, досліджувати зв'язки та розбіжності в тому, як ми переживаємо та уявляємо війну, а також намагатися з'ясувати, як досвід війни може висвітлити те, як ми уявляємо себе та наше суспільство.
Приділення уваги нічному, а не денному часу допомагає нам зафіксувати особисті емоції та переживання, які, зі свого боку, формують соціально-культурні реалії та уявлення. Вивчення особливої темпоральності та просторовості нічного часу дозволяє більш детально дослідити, як проявляється та перетинається особисте та соціальне. Ніч — це час усамітнення, роздумів, індивідуального споглядання, інтроспекції та самоаналізу. Це також час найбільшої вразливості, як на особистому, так і на колективному рівні, і саме через це вона несе найбільший вплив і найбільші руйнування в умовах незахищеності та війни. Отже, фокусування на нічному часі є критично важливим для дослідження суспільств та особистостей у буремні та сповнені насильства часи.
Значна частина дослідження у галузі студій ночі зосереджена на міському середовищі: міста оживають вночі з особливим комплексом активностей; нічне життя, розваги, нічна праця і транспортування — все це належить до міського виміру. Упродовж всієї історії часто асоціювалося блукання вулицями вночі з тіньовими світами, населеними злочинцями, працівниками нічної зміни та правопорушниками. Проте, ніч пропонує набагато більше, ніж просто притулок для пороку, тому існує ще одна сторона ночі, яка виходить за рамки цього сприйняття. Зосередження на особистих свідченнях, зокрема снах і нічних роздумах у різних особистих записах і документах, може бути важливим для різнобічного розуміння історичних подій, особливо таких травматичних, як війна і масове насильство. Такі джерела можуть надати нюансовану перспективу, яка виходить за межі традиційних історичних наративів, проливаючи світло на розмаїтий досвід людей різного походження.
У фокусі дослідження — Східна Європа, дуже неоднорідний регіон, позначений складною і переплетеною історією, населений спільнотами, що живуть у спільному географічному просторі і є розділені конфліктним досвідом, зокрема, в контексті насильства і воєн. Заглиблюючись в особисті розповіді та сни людей з цього регіону, ми отримуємо глибокі розуміння, які виходять далеко за межі регіональних кордонів. Ці розповіді можуть слугувати мостами для зв'язку з іншими регіонами, які пройшли через подібні виклики та конфлікти, сприяючи цим ширшому діалогу про спільний людський досвід у часи потрясінь. У такий спосіб наш фокус на Східній Європі слугує відправною точкою для побудови більш взаємозв’язаного і всебічного розуміння історії та її відлуння в інших регіонах і місцях всього світу. Залучаючи до дискусії дослідження з Південної Європи та Латинської Америки, цей воркшоп сприяє вивченню таких зв'язків.
Воркшоп ґрунтується на ініціативі документування, започаткованій Центром міської історії після 24 лютого 2022 року, яка була спрямована на збір щоденників та снів, пов'язаних з війною, а також на семінарі "Документування снів війни", що відбувся онлайн 15 травня 2023 року. Зібравши разом антропологів/инь, істориків/инь, літературознавців/иць та психотерапевтів/ок, цей воркшоп має на меті сприяти методологічним рефлексіям та обміну досвідом і аналітичними рамками. Ми сподіваємося, що камерний формат і тривалий час, відведений для дискусій, сприятимуть теперішній і майбутній співпраці.
Організатори заходу
- Центр міської історії (Україна)
- Інститут Гаррімана, Колумбійський університет (США)
- Колумбійський інститут ідей та уяви (США)
- Кафедра історії Колумбійського університету (США)
- CERCEC/EHESS (Франція)
Програмний комітет
- Богдан Шумилович, Софія Дяк (Центр міської історії)
- Малґожата Мазурек, Офер Динес (Колумбійський університет)
- Маша Церович (CERCEC/EHESS)
Організаційний комітет
- Мар'яна Мазурак, Вікторія Панас (Центр міської історії)
- Марі д'Оріньї, Мередіт Хантер-Мейсон, Марі Кастрі (Інститут ідей та уяви), Айлін Хун (Інститут Гаррімана)
- Томас да Сілва (CERCEC/EHESS)
Зображення
Верхнє: Картина Марека Влодарські "Сен, або Сон", 1930 р., з колекції Національного музею у Вроцлаві // Національний музей у Вроцлаві / culture.pl