Долаючи кордони
1-9 листопада 2014
Берлін, Варшава, Львів
У нашому житті кордони виконують не лише політично-адміністративну функцію. Ідейні, культурні, релігійні, суспільні та мовні відмінності можуть творити кордони, які підсилюють наявні поділи і часто ослаблюють будь-яку форму діалогу "поза кордонами". Люди творять кордони, і люди можуть їх подолати. Соціальне виключення через стереотипи, психічні хвороби та фізичні каліцтва, дискримінація мігрантів, біженців, етнічних і сексуальних меншин, а також крайній націоналізм, нові міжетнічні конфлікти і війни, творять невидимі кордони, що розділяють людей.
Воркшоп "Долаючи кордони" - це транснаціональна подорож поїздом з Берліну через Варшаву до Львова задля об'єднання людей поза кордонами, подолання стереотипів і зміни перспектив.
Учасники розпочали подорож в Берліні в суботу 1 листопада. Після трьох днів воркшопів, зустрічей і обговорень, вони сіли у потяг до Варшави, де продовжили дискусії. Останньою зупинкою через три дні був Львів. Подорожуючи поїздом до Львова учасники продовжили роботу в командах над власними ідеями подолання кордонів. В останній день проекту, 9 листопада, учасники представили власні проекти, над якими працювали впродовж воркшопу і подорожі потягом від міста до міста.
До участі в проекті відібрано по п'ять учасників (молодих людей відком від 18 до 23 років) з Німеччини, Польщі, України. Під час подорожі поїздом, на зустрічах і воркшопах в трьох країнах учасники говорили про фізичні і ментальні кордони, що впливають на нас, про значенням кордонів у суспільстві, про трансдисциплінарні та міжкультурні виклики, перед якими стоять Німеччина, Польща та Україна.
Воркшоп - це транснаціональна подорож поїздом з Берліну через Варшаву до Львова задля об’єднаня людей поза кордонами, подолання стереотипів і зміни перспектив. На різноманітних заходах у Берліні, Варшаві та Львові учасниками воркшопу зустрічалися із людьми з різних сфер: з соціальними працівниками, біженцями, мігрантами, неповносправними, яким доводиться щодня долати різні кордони. Учасники також зустрічалися із людьми, які стверджують, що кордони захищають нас.
Упродовж поїздки потягом від Берліну до Варшави, а потім до Львова молодь отримала унікальний шанс обмінятися власним досвідом подолання кордонів не лише з іншими учасниками, але й з пасажирами поїздів, представниками інших країн, культур, націй, які мають різні уявлення і світогляди.
Львів став останнім пунктом подорожі, де учасники говорили про складне минуле і про те, як багатоетнічна спадщина і місця пам'яті руйнують або зміцнюють кордони між спільнотами сьогодні. Вони дискутували про перспективи, можливості і виклики спільного майбутнього в Європі, а також піднімали складні питання про фізичні і уявні кордони, які будує чи руйнує війна.
В останній день воркшопу учасники представили свої проекти подолання кордонів, над якими вони працювали впродовж тижневої подорожі з Берліну через Варшаву до Львова.
Відвідайте сторінку воркшопу у соцмережі Facebook.
Організатори воркшопу: Citizens of Europe e. V. у співпраці з Польською фундацією Шумана і Центром міської історії.
Проект реалізовано у рамках програми "Європейці за мир" за підтримки Фундації "Пам'ять, відповідальність і майбутнє" (EVZ). Проект також дофінансовувало Міністерством закордонних справ Німеччини.