Мапа присутності: місця, ініціативи та досвіди єврейської спадщини в Україні
4 вересня 2016
Центр міської історії, Львів
4 вересня 2016 р. першу частину проекту "Простір синагог" було відкрито для широкої публіки. Меморіал позначає ділянку дому навчання "Бейт Гамідраш" та законсервовані залишки синагоги "Золота Роза" - центру єврейського духовного життя у Львові, зруйнованого під час Голокосту.
Окрім офіційного відкриття місця вшанування пам’яті, програма також передбачала проведення семінар. Його метою стало об’єднати науковців, митців, активістів та представників громади, які разом працюють над творенням єврейської історії в Україні. Проекти, які вони презентували, не лише представляли різні куточки країни, а й перебували на різних етапах реалізації: від формулювання концепції, до проведення робіт, і завершення. Через пізнання цих проектів та їх обговорення, ми мали на меті налагодити діалог і визначити наступні напрямки для збереження, репрезентації та осмислення єврейської спадщини.
Наша мета – окреслити різний досвід, формати, зацікавлених сторін, учасників та мотивацію, а також долучитися до збільшення обізнаності про єврейську історичну спадщину як частини історії і спадщини України. План семінару був зосереджений на минулому, з фокусом на місцях та історіях, які вже були віднайдені, про які пам’ятають і які переосмислюють. Він також відкривав можливості для майбутнього, ставлячи презентовані проекти у масштабніші культури пам’яті і суспільні контексти.
Присутність практиків і теоретиків дозволило проаналізувати, хто, як і навіщо займається історією. Ми змогли порефлексувати про те, як ми концептуалізуємо не лише історичну спадщину, але й суспільство і культуру загалом.
Семінар об’єднав представників 12 проектів, які реалізовуються в Україні. В обговореннях поточних проектів в Україні ми міркували над різними питаннями, на кшталт - як зробити місця єврейської історії видимими, як краще захищати та берегти залишки споруд? Як маркувати, вшановувати, поважати та займатися історією та розповідями про Голокост у місцях масових страт? Як працювати з існуючими та творити нові культурні формати експозицій, роздумів та взаємодії з єврейською історичною спадщиною в Україні?
Семінар складався з трьох тематичних панелей:
Панель 1: Від слідів до присутності: зробити єврейську спадщину видимою
Панель 2: Від місць насилля до відчуття скорботи: вшанування пам'яті Голокосту
Панель 3: Від кордонів до мостів: єврейська історія в музеях, мистецьких та культурних ініціативах
Зображення
Галерея: Ірина Середа