Як викладати Східну Європу? Перегляд оптик та децентралізація навчальних програм
17.6.2023
Конференц-зал Центру міської історії / zoom
Воркшоп має на меті стимулювати дискусію про включення нових джерел та тем у навчальні курикулуми, які мають у фокусі регіон Східної Європи або для яких Східна Європа є контекстом для курсу. Він продовжує серію заходів про переосмислення викладання історії України, які відбулися в Українському Католицькому Університеті. Серед питань воркшопу буде те, як таке включення може змінити епістемологічні рамки, через які ми розуміємо історію Центральної і Східної Європи, бачимо у ній національні історії (наприклад, українську, польську, єврейську, російську), історію імперій (Австро-Угорську, Російську та Оттоманську), радянське минуле і наше теперішнє. Програма зосереджується передусім на обговоренні історичних курсів, але ми також розглянемо курси з антропології, культурології, соціології, літератури та інших суміжних дисциплін, для яких Центральна і Східна Європа, радянська історія, чи історія України є у фокусі наукового вивчення. Робітня також стане нагодою обговорити якою є роль викладачів, пов’язаних з Україною тем, у цьому процесі, а також різниця досвідів викладання курсів про Україну для різних аудиторій, як і в Україні, так і за її межами
Одноденна робітня збере дослідників-викладачів для рефлексії про викладання регіону Центральної та Східної Європи, зокрема пошуки нових теоретичних підходів, децентралізацію курикулуму, введення до навчальних програм (силабусів) досі маргіналізованих тем і малознаних джерел. Ми запрошуємо учасниць та учасників представити свої силабуси з прочитаних цього навчального року курсів, чи тих, які будуть читані наступного року, і в їх розрізі спільно поміркувати навколо теми і концепту деколонізації, обговорити можливості, продуктивність, проблемність та виклики його застосування у викладанні регіону. 24 лютого 2022 року стало відправною точкою для досі небаченого масштабу дискусій про оптики вивчення України та ширше Східної і Центральної Європи в українській і західній академії.
Цілі воркшопу зосереджені навколо пошуків нових перспектив на навчання і викладання Центральної та Східної Європи, Радянського союзу, національних історії цього регіону, української історії зокрема; рефлексій про викладання поза межами України та в Україні в умовах розпочатої Російською Федерацією повномасштабної війни проти України; обговорення навчальних силабусів і джерельної бази для їх дизайнування і наповнення, а також дискусії про можливості цифрових технологій у викладанні і навчанні. Під час робітні ми представимо Освітню платформу - новий проєкт Центру міської історії - та обговоримо її регулярне поповнення новими матеріалами.
Питання, які ми разом з учасницями і учасниками робітні спробуємо обговорити, включатимуть: Що таке Східна Європа, якими є ментальні межі цього регіону, що вирізняє їхню плинність? Чим є/була історія Східної Європи для західних академій? Як підважувати усталені рамки Східної Європи як особливого регіону-страждання у викладанні його багатьох історій? Чим є/може бути регіон для глобальної історії та академії? Як конструювати інклюзивну історію цієї частини Європи, яка включала б складні, близькі і суперечливі історії його різних національних груп, соціальних середовищ і культурних ідентичностей.
КОМАНДА
- Владислава Москалець, Іванна Черчович, кураторки
- Софія Дяк, Богдан Шумилович, консультування
- Мар'яна Мазурак, організаційний супровід
- Софія Андрусишин, логістика
- Олександр Дмитрієв, технічний супровід
Воркшоп організовує Центр міської історії за підтримки Центру урядування та культури в Європі Університету Санкт-Галлена.
Зображення
Верхнє: Бібліотека міськкому партії. Лютий 1953 р. Фото Павла Кашкеля / Маріупольський краєзнавчий музей / Міський медіаархів Центру міської історії
Галерея: Богдан Ємець