Етнологія і місто
25 вересня 2015
Центр міської історії, Львів
Динамічний розвиток культурології, антропології, міських та урбаністичних студій, в фокусі яких є міські спільноти, середовища і культури, значно змінили місце етнології у вивченні міста. Чим є етнологія міста сьогодні? Які методи і підходи вона використовує, які виклики стоять перед дослідниками міста? Які нові теми піднімаються і що вони даються для розуміння міста в минулому і сьогодні?
Ці та інші питання обговорювали польські та українські дослідники, учасники секції "Етнологія та місто" на прикладах Львова та Вроцлава.
Секція розпочала роботу в межах міжнародної конференції "Польська і українська етнологія сьогодні. Традиції та перспективи".
Серед запропонованих тем для обговорень та дискусій:
- Тіна Полек (аспірант Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М.Т. Рильського НАН України). Із села – у місто: на шляху до етнології міста в Україні.
- Вікторія Маліцька (магістр кафедри етнології і культурної антропології Вроцлавського університету, національного інституту ім. Осолінських у Вроцлаві). З досліджень над ідентичністю сучасного Львова.
- Катажина Майброда (доктор кафедри етнології і культурної антропології Вроцлавського університету). Жити, досвідчувати, пам'ятати. Автобіографічний досвід міста (Львів/Вроцлав) як стратегія творення колективної пам'яті.
- Рената Таньчук (Професор Інституту культурознавства Вроцлавського університету). Про колекціонування міста і для міста.
- Зоряна Рибчинська (доцент кафедри філософії мистецтв Львівського національного університету ім. Івана Франка). Прихована спадщина: сентиментальні речі в меморіальних та повсякденних практиках (на прикладі львівського Підзамча).
- Роберт Лосяк (доктор кафедри Інституту музикології Вроцлавського університету). Методологічні питання у дослідженнях звукового пейзажу міста на прикладі дослідницького досвіду Вроцлава і Львова.
- Остап Мануляк (доцент кафедри композиції, Львівська національна музична академія ім. М.В. Лисенка). Звуковий ландшафт міста у контексті музичної композиції.
Робочі мови: українська і польська із синхронним перекладом.
Конференція "Польська і українська етнологія сьогодні. Традиції та перспективи" була присвячена 120-й річниці заснування Польського етнологічного товариства та 120-й річниці заснування етнографічної колекції Наукового товариства імені Шевченка. Це можливість зустрітися та обмінятися ідеями в такому широкому колі для польських та українських етнологів і антропологів, фольклористів, музейних кураторів, що представляють різні академічні центри, товариства та музеї.
Організатори:
Польське етнологічне товариство. Головна управа
Музей етнографії та художнього промислу Інституту народознавства Національної академії наук України.
Співорганізатори:
Національна бібліотека імені Оссолінських у Вроцлаві;
Етнографічний музей. Відділ Національного музею у Вроцлаві;
Наукове товариство імені Шевченка: Секція етнографії та фольклористики;
Львівський національний університет імені Івана Франка;
Центр міської історії.
Місце проведення:
Музей етнографії та художнього промислу Інституту народознавства;
Національної академії наук України;
Львівський національний університет імені Івана Франка;
Центр міської історії.