Найбільш документована війна: етика і практика міжнародної співпраці
6-8.6.2024
Разом із досвідом російського повномасштабного вторгнення, для багатьох українців й українок посилились досвіди міжнародних контактів — дзвінки та повідомлення зі словами підтримки, запрошення та поїздки за кордон, організація волонтерської допомоги, широка медійна увага тощо. Транскордонний вимір отримала і вимушена міграція, адже багато людей змушені залишати власні домівки і шукати безпечного прихистку в країнах Європейського союзу і поза ним.
Документування війни також від самого початку набуло міжнародного виміру. Активізувались уже наявні професійні співпраці та приватні дружби з пропозиціями підтримки та організації проєктів. Дедалі частіше почали виникати нові ситуативні знайомства та спільні тривалі ініціативи, з’являтись нові програми підтримки, можливості грантового фінансування та збори спільнокошту, а також організовуватись поїздки в експедиції, в яких документування поєдналось з волонтерством. З'явилися нові інституції, цифрові середовища, публікації в медіа й академічних видавництвах.
Спільну роботу зі документування та створення архівів війни супроводжує низка викликів та можливостей на всіх рівнях — від практичної роботи з документування до побудови візій майбутнього.
- Передусім міжнародні співпраці означають виклики мобільності. Хто може приїхати в Україну і хто може виїхати за її межі? Як відбувається переміщення всередині країни? Які експедиції можливі в зоні бойових дій чи на деокупованих територіях?
- Міжнародні співпраці стосуються узгодження різних правових і адміністративних рамок. Як функціонує збереження і трансфер даних з урахуванням GDPR? Як міжнародне кримінальне право може використовувати зібрані свідчення? Як українські проєкти можуть подаватись на гранти в інших країнах? Із якими викликами проєкти стикаються при міжнародному трансфері коштів? Як виглядає звітування?
- Міжнародні співпраці проблематизують творення знання. Які виклики та можливості відкриває емоційна (не-)заангажованість учасників/ць? Якою є епістемологічна цінність емоцій учасників/ць? Хто приймає рішення у таких проєктах? Якою мовою вони послуговуються? Як формується їхня методологічна рамка? Кому належать результати цієї роботи?
- Зрештою, міжнародні співпраці стосуються професійного щодення: як у них враховані безпекові загрози чи побутові труднощі? Як узгоджувати різні режими роботи й очікування результатів?
Ми продовжуємо започаткований у 2023 році симпозіум "Найбільш документована війна" для зустрічі ініціатив, що збирають та архівують матеріали про російсько-українську війну.
Цьогоріч у фокусі буде етика та практика міжнародної співпраці, як одні з ключових вимірів функціонування документування війни та довготривалих ефектів за його підсумками. Разом ми пропонуємо обміркувати, як виникали та розвивалися подібні міжнародні співпраці; хто долучився до документування війни; які довготермінові цілі стоять за співдіями; що сприяє, а що ускладнює партнерство; як продукується знання про російську агресію в Україні та які політики виникають/можуть виникати з цього знання в міжнародному вимірі.
Програма симпозіуму передбачатиме різні формати роботи: панельні дискусії, обговорення (запитання і відповіді), мережування, навчання та неформальний обмін досвідом.
Реєстрація завершена.
Запрошуємо зголошуватись до участі до 25 березня.
Підтвердження про участь організатори повідомлять до 5 квітня. Кількість учасників/ць обмежена.
Для частини учасників/ць з-поза Львова команда проєкту планує виділити гранти для відшкодування витрат на дорогу та проживання.
Робочі мови — українська та англійська (під час події буде забезпечено синхронний переклад).
ОРГАНІЗАТОРИ
- Центр міської історії, Львів
- Інститут гуманітарних наук, Відень
- INDEX: Інститут документування і взаємодії, Львів
ПАРТНЕРИ
- Центр урядування та культури в Європі Університету Ст. Галлена
- Архів війни
- СERCEC / EHESS, Париж
- LivArch / Інститут Гердера
- VUIAS
- Українська Правова Консультативна Група
- Jam Factory Art Center
- Суспільне. Культура
Програмний комітет Симпозіуму 2024: Саша Довжик, Тарас Назарук, Наталія Отріщенко
Програмна рада Симпозіуму: Софія Дяк, Кетрін Янґер
Організаційна команда:
- Вікторія Панас, продюсування
- Софія Андрусишин, координаційний та логістичний супровід
- Мар'яна Мазурак, Єлизавета Боброва, комунікаційний супровід
- Олександр Дмитрієв, Тетяна Дутко, Олександр Корман, технічний супровід
- Ярина Панів, Тетяна Фіґель, фінансовий супровід
Зображення
Верхнє: Олександра Давиденко