Професіонал(к)и, Експертиза і Планова Урбанність
Дослідницький фокус

Професіонал(к)и, Експертиза і Планова Урбанність

У рамках цього дослідницького фокусу ми зосереджуємося на соціальному і фізичному просторах міст, містечок і окремих районів, які сформувалися внаслідок досвідів і практик планування. Ця тема передбачає співпрацю й обмін між полями історії, соціології, історії архітектури та містопланування, щоби зрозуміти, в який спосіб змінюється уява про майбутнє міста, хто її формує та втілює, які ресурси для цього мобілізуються, які ідеї актуалізуються і стають основою для прийняття рішень. Через апелювання до експерток і професіоналів, їхнього спеціалізованого знання, а також просторових перетворень у результаті застосування цих знань, ми ставимо питання про те, чи можливо спланувати розвиток міста і перекласти абстрактні ідеї на мову простору. Проекти у рамках цього фокусу наголошують на ролі професійних середовищ, їхніх неформальних та формальних об’єднань, інфраструктур і інститутів у творенні модерного міста.

Хронологія досліджень цього фокусу охоплює період від середини ХІХ до початку ХХІ століття і попри те, що фокусується на Львові, включає ширші географії та вказує на важливість зв’язків для формування “спільнот знання”. Через вивчення середовищ, які виникли навколо архітектурної професії, ми прагнемо зрозуміти їхні зв’язки з різними аудиторіями, у тому числі із тими, хто приймає рішення у місті, і тими, хто у цьому місті живе. Ми ставимо питання про джерела експертності і те, що їх визначає у кожен конкретний момент часу. Врешті, нас також цікавлять інституційні тяглості й розриви, які відбуваються в часі політичних і соціальних змін.

Цей дослідницький напрям розвинувся з аналізу двох прикладів. Перший із них пов'язаний із найбільшим житловим масивом Львова – Сиховом, який у 1970-1980-х планували та будували як дім для 120 тисяч працівників південно-східного індустріального вузла. Цей проект поєднував перспективи архітекторів і планувальників із баченням мешканців і мешканок, які проживають це середовище, а також наповнюють його власними сенсами. Другий зосередився на Славутичі – місті, яке запланували і звели у надзвичайних умовах після аварії на Чорнобильській АЕС та у контексті політичних перетворень в СРСР. Вивчення Сихова і Славутича дало нам можливість переглянути межі відповідальності містобудівників, архітекторок й управлінців у (пост)радянському місті та прослідкувати включення нових дієвців у процес перетворення міського простору. Обидва проекти, а також напрацювання “Інтерактивного Львова” стали відправною точкою для зосередження уваги на групі професіоналів і професіоналок.

Дослідницькі проекти:


Інші дослідницькі фокуси

Візуальні режими, матеріальності та технології

Візуальні режими, матеріальності та технології

Цей дослідницький фокус пов'язаний з візуальними практиками та історичними чи соціальними способами бачення. В його межах ми зосереджуємося на вивченні історичних змін у технологіях, уяві та політиці, а також на тому, як вони впливають на трансформацію візуальних практик і чутливості.

Детальніше
Документування досвідів війни

Документування досвідів війни

Ми задіяли наші уміння і експертність, щоб задокументувати досвід повномасштабного вторгнення Росії в Україну: як історичні та/або юридичні свідчення, а також як спосіб протистояти вторгненню.

Детальніше
Міста, війни та відновлення

Міста, війни та відновлення

Цей дослідницький фокус об'єднує дослідження форм та форматів, пов'язаних із вивченням та практикуванням минулого з міської перспективи і в міських умовах.

Детальніше
Міська спадщина: концепції, практики та спадки

Міська спадщина: концепції, практики та спадки

Цей дослідницький фокус охоплює кілька окремих проектів, а також пов'язані ініціативи, що аналізують спадщину як сукупність концепцій, дискурсів і практик, а також інституційні та дискурсивні структури.

Детальніше
Міські культурні інфраструктури: Творці/творчині, менеджери/ки, авдиторія в сучасному місті

Міські культурні інфраструктури: Творці/творчині, менеджери/ки, авдиторія в сучасному місті

Це дослідження має на меті розширити наше розуміння того, як інфраструктура формує творчу культуру в сучасному місті.

Детальніше
Публічна історія і місто: залучення та відображення минулого

Публічна історія і місто: залучення та відображення минулого

Дослідження двох світових воєн ХХ ст., які радикально змінили життя окремих людей, спільнот, суспільств і держави, спричинило появу великого обсягу наукової літератури, різної за своїм дисциплінарним спрямуванням і географічним походженням.

Детальніше
Соціальне місто: Історії мобільності, статусів, гендеру та добробуту

Соціальне місто: Історії мобільності, статусів, гендеру та добробуту

Цей дослідницький фокус розширює усталені підходи до історії модерного Львова, центрованій на історії формування національних спільнот, через звернення до інших категорій соціальних поділів: гендеру, віку, класу, групи.

Детальніше