Індустріалізація та міський ландшафт Промислового Півдня Російської імперії
Дослідницький фокус

Індустріалізація та міський ландшафт Промислового Півдня Російської імперії

Проект включає пошук, цифрове опрацювання та аналіз зображень, що містять індустріальні елементи на фоні урбаністичних ландшафтів, загальні види індустріальних міст, а також окремі об’єкти промислових виставок та деталі інтер’єру та екстер’єру підприємств. Візуальними джерелами проекту будуть, насамперед, окремі фотографії та фотоальбоми, поштові картки, ілюстрації у періодиці, малюнки з індустріальними мотивами створені до 1918 р. Іншим важливим матеріалом є твори художньої літератури, в яких містяться описи індустріального міського ландшафту; спогади вітчизняних та іноземних промисловців; діловодна документація окремих підприємств та ін. Значний масив цих документів не опублікований і зберігається як у центральних, так і в обласних музеях і архівах, музеях окремих підприємств. Співпраця з краєзнавчими та відомчими музеями є особливо цікавою, оскільки їхні колекції мало вивчені і недостатньо введені як до наукового, так і популярного обігу.

Перша хвиля індустріалізації у Російській імперії, яка почалась у 1880-х роках, спричинила низку глобальних історичних змін, серед яких - масове виробництво, урбанізація і прискорення процесу дифузії міської та сільської культур, становлення нового типу буржуазної трудової етики, революція в галузі праці, управлінська революція тощо.

Серед важливих результатів індустріалізації слід назвати трансформацію міського ландшафту: появу нових індустріальних центрів і зміну вигляду старих міст, появу промислових районів, робітничих околиць. З появою заводів, залізниць, трамвая, телеграфу істотно змінюється міський ландшафт, відбувається осмислення цих змін у свідомості сучасників та їх відображення у мистецтві, художній літературі, публіцистиці.

Особливо разючими ці зміни були на території так званого "Промислового Півдня Росії", до якого, як правило, включають Катеринославську, Таврійську, Харківську, Херсонську губернії та частину території Області війська Донського. Цей регіон відповідає території сучасних, Дніпропетровської, Донецької, Запорізької, Кіровоградської, Луганської Одеської, Харківської, Херсонської, Сумської областей України та Ростовської області Російської Федерації.

Результатами проекту стане створення та аналіз реляційної бази даних "Індустріальні урбаністичні образи" з описом відповідно до міжнародних стандартів метаопису іконографічних документів. Передбачається публікація (за згодою правовласника та з посиланням на нього) частини матеріалів, зібраних в ході проекту, на сайті Центру міської історії. Кожне зображення супроводжуватиметься короткою довідкою про історію підприємства.

База даних і проект стануть частиною бази даних "Урбаністичні образи", розширюючи її географічний і тематичний вимір. Перші зібрані матеріали промислових ландшафтів та видів заводів Краматорська з колекції Музею історії міста Краматорська можна переглянути тут.

Керівник проекту – Володимир Куліков, канд. іст. наук, доцент історичного факультету Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна

Якщо у Вас виникнуть питання щодо проекту або Ви хочете поділитися інформацією, просимо звертатись до керівника проекту Володимира Кулікова через елекропошту [email protected].


Інші дослідницькі фокуси

Візуальні режими, матеріальності та технології

Візуальні режими, матеріальності та технології

Цей дослідницький фокус пов'язаний з візуальними практиками та історичними чи соціальними способами бачення. В його межах ми зосереджуємося на вивченні історичних змін у технологіях, уяві та політиці, а також на тому, як вони впливають на трансформацію візуальних практик і чутливості.

Детальніше
Документування досвідів війни

Документування досвідів війни

Ми задіяли наші уміння і експертність, щоб задокументувати досвід повномасштабного вторгнення Росії в Україну: як історичні та/або юридичні свідчення, а також як спосіб протистояти вторгненню.

Детальніше
Міста, війни та відновлення

Міста, війни та відновлення

Цей дослідницький фокус об'єднує дослідження форм та форматів, пов'язаних із вивченням та практикуванням минулого з міської перспективи і в міських умовах.

Детальніше
Міська спадщина: концепції, практики та спадки

Міська спадщина: концепції, практики та спадки

Цей дослідницький фокус охоплює кілька окремих проектів, а також пов'язані ініціативи, що аналізують спадщину як сукупність концепцій, дискурсів і практик, а також інституційні та дискурсивні структури.

Детальніше
Міські культурні інфраструктури: Творці/творчині, менеджери/ки, авдиторія в сучасному місті

Міські культурні інфраструктури: Творці/творчині, менеджери/ки, авдиторія в сучасному місті

Це дослідження має на меті розширити наше розуміння того, як інфраструктура формує творчу культуру в сучасному місті.

Детальніше
Професіонал(к)и, Експертиза і Планова Урбанність

Професіонал(к)и, Експертиза і Планова Урбанність

У рамках цього дослідження планових міст, містечок і районів у соціалістичних суспільствах ми вивчаємо погляди планувальників, експертів та керівників, які брали участь у будівництві та досвідченні планового урбанізму.

Детальніше
Публічна історія і місто: залучення та відображення минулого

Публічна історія і місто: залучення та відображення минулого

Дослідження двох світових воєн ХХ ст., які радикально змінили життя окремих людей, спільнот, суспільств і держави, спричинило появу великого обсягу наукової літератури, різної за своїм дисциплінарним спрямуванням і географічним походженням.

Детальніше
Соціальне місто: Історії мобільності, статусів, гендеру та добробуту

Соціальне місто: Історії мобільності, статусів, гендеру та добробуту

Цей дослідницький фокус розширює усталені підходи до історії модерного Львова, центрованій на історії формування національних спільнот, через звернення до інших категорій соціальних поділів: гендеру, віку, класу, групи.

Детальніше