Проект включає пошук, цифрове опрацювання та аналіз зображень, що містять індустріальні елементи на фоні урбаністичних ландшафтів, загальні види індустріальних міст, а також окремі об’єкти промислових виставок та деталі інтер’єру та екстер’єру підприємств. Візуальними джерелами проекту будуть, насамперед, окремі фотографії та фотоальбоми, поштові картки, ілюстрації у періодиці, малюнки з індустріальними мотивами створені до 1918 р. Іншим важливим матеріалом є твори художньої літератури, в яких містяться описи індустріального міського ландшафту; спогади вітчизняних та іноземних промисловців; діловодна документація окремих підприємств та ін. Значний масив цих документів не опублікований і зберігається як у центральних, так і в обласних музеях і архівах, музеях окремих підприємств. Співпраця з краєзнавчими та відомчими музеями є особливо цікавою, оскільки їхні колекції мало вивчені і недостатньо введені як до наукового, так і популярного обігу.
Перша хвиля індустріалізації у Російській імперії, яка почалась у 1880-х роках, спричинила низку глобальних історичних змін, серед яких - масове виробництво, урбанізація і прискорення процесу дифузії міської та сільської культур, становлення нового типу буржуазної трудової етики, революція в галузі праці, управлінська революція тощо.
Серед важливих результатів індустріалізації слід назвати трансформацію міського ландшафту: появу нових індустріальних центрів і зміну вигляду старих міст, появу промислових районів, робітничих околиць. З появою заводів, залізниць, трамвая, телеграфу істотно змінюється міський ландшафт, відбувається осмислення цих змін у свідомості сучасників та їх відображення у мистецтві, художній літературі, публіцистиці.
Особливо разючими ці зміни були на території так званого "Промислового Півдня Росії", до якого, як правило, включають Катеринославську, Таврійську, Харківську, Херсонську губернії та частину території Області війська Донського. Цей регіон відповідає території сучасних, Дніпропетровської, Донецької, Запорізької, Кіровоградської, Луганської Одеської, Харківської, Херсонської, Сумської областей України та Ростовської області Російської Федерації.
Результатами проекту стане створення та аналіз реляційної бази даних "Індустріальні урбаністичні образи" з описом відповідно до міжнародних стандартів метаопису іконографічних документів. Передбачається публікація (за згодою правовласника та з посиланням на нього) частини матеріалів, зібраних в ході проекту, на сайті Центру міської історії. Кожне зображення супроводжуватиметься короткою довідкою про історію підприємства.
База даних і проект стануть частиною бази даних "Урбаністичні образи", розширюючи її географічний і тематичний вимір. Перші зібрані матеріали промислових ландшафтів та видів заводів Краматорська з колекції Музею історії міста Краматорська можна переглянути тут.
Керівник проекту – Володимир Куліков, канд. іст. наук, доцент історичного факультету Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна
Якщо у Вас виникнуть питання щодо проекту або Ви хочете поділитися інформацією, просимо звертатись до керівника проекту Володимира Кулікова через елекропошту [email protected].