Дослідження двох світових воєн ХХ ст., які радикально змінили життя окремих людей, спільнот, суспільств і держави, спричинило появу великого обсягу наукової літератури, різної за своїм дисциплінарним спрямуванням і географічним походженням. Протягом кількох останніх десятиліть міські перспективи вплинули на дослідження двох війн та насильницьких конфліктів ХХ ст. у щонайменше два способи: йшлося, по-перше, про зміну масштабу досліджень задля зосередження уваги на певних місцевостях, а по-друге, про порівняння, зіставлення і переплетення цих локальних мікро-досліджень між собою. Конференції, виставки, дослідницькі проекти та наукові публікації проте були зосереджені в основному на столицях і міському житті Західної Європи. За рідкісними винятками, про історію міст та містечок у східній частині Європи, розташованих як на лінії фронту, так і в тилу, під час воєнних дій та повоєнного відновлення нам відомо набагато менше.
Загальною метою цього дослідницького фокусу є поглиблення інтересу та вивчення міських перспектив і досвіду екстремальних подій, набутого у час та внаслідок війн і змін режимів, держав та кордонів у Східній Європі ХХ ст. Об'єктив міського життя фіксує рутинні та щоденні виміри цих радикальних розривів і процесів відновлення. Проекти, що здійснюються в рамках цієї ширшої дослідницької теми, поєднують мікро-перспективу та фокус на міській історії з підходами порівняльної, транснаціональної і глобальної історії. Хоча пряме порівняння двох світових війн не є нашою головною метою, така хронологічна схема відкриває можливість для методологічних контактів між окремими дослідженнями, а також переосмислення довших траєкторій у переживанні та доланні насильницьких конфліктів і процесів відновлення, способів їх пам'ятання та репрезентації. Зосереджуючись на зіткненнях, мережах, перенесеннях і радикальних змінах, наші дослідницькі проекти вивчають воєнні і повоєнні процеси в міському культурному та соціальному житті, а також забудованому середовищі міст.
Фокус дослідження "Міста, війни та відновлення" охоплює деклька індивідуальних проектів, навчальні семінари та конференції, а також формати публічної історії. Започаткований у 2015 році, він розроблятиметься далі, щоб охопити більше окремих дослідницьких проектів у рамках програми досліджень Центру на найближчі п'ять років.
Зображення
Верхнє: Перед Ратушею в Лемберзі/Львові, листопад 1918 р. Фото з колекції Степана Гайдучка, сімейний архів Крип'якевичів