Освітня міська гра "Підзамче. Нове життя дільниці"
6-7 вересня 2014
подвір'я Школи №20, вул. Скидана, 18.
У рамках Фестивалю сусідів на Підзамчі відбулася презентація гри, розробленої Центром міської історії у співпраці з Ініціативною групою "Йота". Це була чудова нагода для дітей, молоді та мешканців міста дізнатись більше про дільницю та спільно подумати про альтернативні способи розвитку та оновлення окремих локацій Підзамча.
Історія Підзамче – приклад змін, які відбувались у житті мешканців східноєвропейських міст, зокрема Львова у ХІХ-ХХ столітті. Історія цього району починається з передмістя, яке в кінці ХІХ ст. розростається і стає частиною міста. Підзамче пережило страшні часи Голокосту і виселень. Після війни, спустілий район заселявся новими мешканцями, які приїжджали з навколишніх сіл, східних регіонів України і Росії. Саме тут радянське керівництво намагалося збудувати зразковий радянський індустріальний район. В 90-х роках цей район бачився мешканцями міста як занедбані простори. Зараз Підзамче переживає період ревіталізації. Історики та соціологи досліджують і пишуть праці про Підзамче, підприємці розглядають його як добру локацію для бізнес-офісів і дрібного бізнесу, громадські активісти організовують культурні та соціальні ініціативи, які надають дільниці нових значень і характеристик.
Ця гра – це також спроба учасників запропонувати свій погляд на дільницю і облаштувати її, як простір комфортний для життя її мешканців і цікавий для гостей міста. Гра, побудована на основі класичної "Монополії", тривалістю 1,5 - 2 год., розрахована на 4-6 гравців. Кожен гравець мав можливість придбати право власності на реальні локації дільниці, вигравати гранти на реалізацію проектів оновлення, боротись з корупцією, платити штрафи, співпрацювати з іншими учасниками. Перемагав той, хто зробив найбільше проектів, якнайкраще облаштував свої локації та зумів зрозуміти потреби мешканців.
Ігровий процес, за допомогою чіткої простої моделі, описує реальні інструментарії ревіталізації дільниці, дає широкі можливості для спілкування, прояву вміння логічно й креативно мислити, домовлятися і переконувати. Тут є багато випадковостей і ризиків, що робить гру цікавішою і непередбачуваною. Також у грі використані історичні описи та зображення локацій Підзамча з архіву медіа бібліотеки Центру міської історії, що зробило гру не лише цікавою, а й пізнавальною, розширюючи уявлення і знання гравців про цю частину сучасного міста Львова.
Бавлячись, ми обумували, як можна використати наші спільні зусилля, щоб перетворити місця Підзамче в більш демократичні зони та цікаві території.
Фестиваль сусідів на Підзамчі створюють мешканці та мешканки одного з найдавніших районів Львова спільно з ініціативою «Йота». Фестиваль діє за принципами самоорганізації і хоче довести, що на відміну від уявлення про район, як екс-індустріальний і депресивний, це є затишне місце з теплими сусідськими взаєминами і можливостями розвитку.
Ініціатива "Йота" поєднала чотирьох людей, об'єднаних натхненням від роботи з громадою, які мають різний досвід у культурному менеджменті, викладанні в університеті та міському активізмі.