Фестиваль сучасної драматургії "Драма.UA"
9.2012-11.2013
Центр міської історії, Львів
Під час IV Фестивалю сучасної драматургії "Драма.UA" відбудуться покази вистав з України, Польщі, Німеччини, Росії, Чехії та Словаччини, сценічні читання нової української драми, а також перекладів світової драматургії, серія майстер-класів для режисерів, драматургів, завлітів, критиків, театральних кураторів та менеджерів. Особливістю фестивалю стануть резиденції драматургів та режисерів, а також соціальні програми для нетеатральної публіки та мешканців львівських околиць. У рамках фестивалю відбуватиметься окрема дитяча програма "Мала драма", що складатиметься з показів робіт театральної студії та драматургічної майстерні для дітей і підлітків. Більше інформації на сторінці фестивалю.
Фестиваль сучасної драматургії "Драма.UA" відбувався 21 – 24 листопада 2013 року із акціями в Першому українському академічному театрі для дітей та юнацтва, Львівському академічному театрі ім. Леся Курбаса, Львівському академічному духовному театрі Воскресіння, Палаці мистецтв. У фестивалі взяли участь: 7 театрів з-за кордону та України,
бл. 20 режисерів, 60 драматургів, 15 критиків, 15 культурних менеджерів з-за кордону, 60 акторів. Загалом близько 300 осіб.
Мета фестивалю – продовжити розвиток вже створеного попередніми фестивалями "Драма.UA" мистецького середовища Львова для внутрішньої та зовнішньої кооперації людей, заангажованих театром – практиків та теоретиків – за допомогою промоції української та зарубіжної драматургії, зустрічей, лекцій та майстер-класів театральних професіоналів України та світу.
Для досягнення мети програма Фестивалю включала в себе різні форми комунікації та знайомства: майстерні під керівництвом досвідчених тренерів з-за кордону, сценічні читання української та зарубіжної драматургії (копродукції запрошених режисерів із львівськими акторами), запрошені вистави, дитяча програма та спец-програма для глядачів, відкриті зустрічі, лекції і дискусії з провідними фахівцями театрального процесу України і світу.
Фестиваль складався із кількох тематичних блоків:
- Сценічні читання
Важливим для фестивалю є промоція сучасної української драматургії, а також перекладів зарубіжної драми. Цьогоріч фестиваль представив велику підбірку сценічних читань – 8 п'єс. Серед них переклади з німецької, польської та британської драми, переможець Конкурсу п'єс-2013, та п'єси написані резидентами-драматургами спеціально для фестивалю.
- Вистави
На фестиваль було запрошено європейські вистави, прем'єри яких відбулися за останні 2-3 роки. Імена творців цих вистав широко відомі не тільки в рідній країні, але й за її межами. Проте вони практично незнані в українському театральному контексті. Тому одним із завдань цього фестивалю було представити львівському глядачу та учасникам фестивалю якнайрізноманітнішу палітру театрів. Так, були представлені вистави із Росії (Єкатеринбург, "Казус Послєра"), Польщі ("Про Добро", Вальбжих; "Моллі б.", Вроцлав), Словаччини ("5boys.sk", Братислава), Німеччина ("Ніч в Афганістані", Кьольн), а також України ("Корабель не прийде", Київ).
- Майстер-класи та відкриті зустрічі
Вранішня програма фестивалю передбачала майстерні для театральних кураторів (Уве Ґьоссель, Берлін), перформерів (Ян-віллем ван ден Бош, Лондон), режисерів і драматургів (Іґа Ґаньчарчик (Варшава) та Лукаш Їрічка (Прага), майстерня критиків (запрошені критики з України, Росії та члени ЕЕРАР (Східноєвропейської платформи перформативних мистецтв).
Поміж тим відбувалися зустрічі зі спец-гостем фестивалю Уве Ґьосселем, а також лекції-тандеми професійних критиків з Європи.
- Дитяча програма "Мала драма":
На фестивалі було продемонстровано сценічне читання, підготовлене групою професійних акторів та режисера. П'єса написана учасниками майстер-класів для юних драматургів. Також продемонстровано виставу, котру підготували учасники дитячої студії-театру.