Жіночі виміри минулого: уявлення, досвіди, репрезентації
8–11.6.2021
online
Українська асоціація дослідниць жіночої історії та Центр міської історії за підтримки Фонду ім. Гайнріха Бьолля організовують міжнародну конференцію "Жіночі виміри минулого: уявлення, досвіди, репрезентації" до 10-річчя діяльності УАДЖІ.
У всі часи жінки становили принаймні половину людства, однак їхній історичний досвід майже не відображений у літописах чи архівах, мало що повідомляють про жінок і монографії чи підручники з історії. У світову та національну Історію зазвичай вписано лише імена тих жінок, яким вдалося потрапити та успішно реалізувати себе в певній "чоловічій сфері" (насамперед у політиці, військовій справі, царині релігії чи освіти). Та чи означає це, що жінки не творили Історію, а тільки пасивно проживали її? Чи, може, вони діяли в інший, менш помітний, однак не менш значущий для суспільного поступу спосіб?
Історія України нового й новітнього часу насичена драматичними подіями, які радикально впливали на триб життя цілих поколінь: змінювались влада і устрій, закони і кордони, відбувалися криваві війни і революції, добровільно і в насильницький спосіб переселялись величезні групи людей, будувались міста і руйнувалися села, зазнавала розквіту і репресій українська освіта і культура, громадяни здобували і втрачали права, боролися проти влади і співпрацювали з нею. Жінки так чи інакше були причетними до всіх історичних процесів на теренах сучасної України – політичних, військових, культурних, громадських, економічних, міграційних, науково-освітніх та ін. Однак їх участь і роль досі маловідомі.
Що ми знаємо про реальний історичний досвід реальних жінок у вирі різних історичних подій? Як ми уявляємо жіноче минуле в часи історичних катаклізмів та в роки відносного спокою? Як пережите жінками представлене в літературі, мистецтві та кіно? Як змінилися українські жінки під впливом подій, учасницями та свідками яких вони були? Які джерела можуть розповісти нам про життя та діяльність жінок найбільш повно і достовірно? Що може дати знання жіночої історії для розуміння сучасних процесів в Україні?
10-ліття діяльності Української асоціації дослідниць жіночої історії, заснованої в жовтні 2010 року у Львові, – чудова нагода обговорити стан досліджень з жіночої історії в Україні, оглянути здобутки та виявити проблемні сторони студій над минулим українського жіноцтва, спільно поміркувати над перспективами розвитку цієї ділянки та її роллю в модернізації української історичної науки й історичної політики.
Робоча мова конференції – українська.
Оргкомітет:
Оксана Кісь, д.і.н., президентка УАДЖІ
Софія Дяк, PhD, директорка Центру міської історії
Олена Стяжкіна, д.і.н., с.н.с. Інституту історії України НАН України
Іванна Черчович, к.і.н., н.с. Інституту народознавства НАН України
Мар'яна Байдак, к.і.н., н.с. Інституту народознавства НАН України
Катерина Кобченко, к.і.н., с.н.с. Центру українознавства Філософського факультету КНУ ім. Т.Шевченка
Координація та комунікація:
Вікторія Панас, Мар'яна Мазурак (Центр міської історії)
Зображення
Верхнє: Жінка на вулиці Сапіги (тепер Степана Бандери). Колекція Олександра Москаленко // Міський медіаархів Центру міської історії