Міста Бога: як Європа ХІХ століття знайомилася з греко-католицизмом
Кетрін Л. Янґер
Єльський університет6 лютого 2014
Центр міської історії, Львів
Становище Греко-Католицької Церкви на межі двох конфесій і двох імперій передбачало, що багатьом різним індивідуумам та інституціям по всій Європі залежало на цій Церкві та її долі. Утім, хоча ці "аутсайдери" часто і надавали підтримку Церкві, історики зосереджують свою увагу на внутрішньому розвитку Церкви, її стосунку до національної ідентичності та політичної діяльності кліру. Фокусуючись на "аутсайдерах", можна чіткіше простежити місце Церкви у релігійно-суспільному ландшафті Європи ХІХ ст.
Презентація Кетрін Л. Янґер висвітлювала три особливі спроби нав’язати контакт із широкою європейською спільнотою, що водночас формувала Греко-Католицьку Церкву і збуджувала ширше зацікавлення Церквою в Європі. Кожна із цих спроб пов’язана із містом, у якому вона виникала – Відень, Рим, Париж. У Відні капелан російського посольства о. М.Ф. Раєвський зібрав гурток греко-католицьких семінаристів, у Римі спеціаліст із німецького канонічного права о. Августин Тайнер виступав посередником між греко-католицькою ієрархією та Ватиканом, а в Парижі о. Іполит (Володимир) Терлецький, який був польським революціонером, а став греко-католицьким священиком, очолив Орієнтальне товариство об’єднання всіх християн на Сході.
Завдяки цим трьом випадкам ми можемо робити висновки про зовнішнє зацікавлення Греко-Католицькою Церквою: що приносили "аутсайдери" в Церкву; як вони собі її уявляли; і як їхні уявлення втілювалися?
Кетрін Л. Янґер
є аспіранткою за спеціальністю “російська та східноєвропейська історія” при Єльському університеті (Нью-Гейвен, Конектикут). Її дисертація “Греко-Католицька Церква у міжнародному контексті 1839-1882 рр.” присвячена питанням мінливої політики й ставлення Габсбурзької та Російської влади до Церкви, а також залучення ширшої європейської громадськості до Церкви. Її дослідження підтримано грантом Американських рад (American Councils Title VIII grant). Кетрін Л. Янґер є пошукувачем Докторської програми “Австрійська Галичина та її багатокультурна спадщина” при Віденському університеті.