Індустріалізація та міський ландшафт Промислового Півдня Російської імперії
Володимир Куліков
Харківський національний університет імені В. Н. Каразіна30 січня 2014
Центр міської історії, Львів
Володимир Куліков, запрошений дослідник Центру міської історії Центрально-Східної Європи презентував дослідницький проект "Індустріалізація та міський ландшафт Промислового Півдня Російської імперії".
Проект націлений на дослідження того, як індустріалізація змінювала образи міст Промислового Півдня та як ці зміни впливали на репрезентації та значення міського ландшафту в іконографічних джерелах.
В рамках проекту вивчаються наступні питання:
- В другій половині ХІХ ст. сюжет про індустріалізацію з’являється в літературі, театрі, кіно, журналістиці, образотворчому мистецтві, джерелах особового походження. Яку роль індустріальні ландшафти грали у процесі суспільної комунікації?
- Наскільки сприйняття промислового міського ландшафту характеризується стереотипними образами? Чи можемо ми говорити про колективні уявлення певних соціальних груп, таких, як підприємці, робітники, митці, письменники? Як і наскільки ці уявлення варіювались у різних регіонах країни?
- Суспільне сприйняття процесу індустріалізації було вкрай неоднозначним: з одного боку, в ній бачили прогрес, з іншого – знеособлення людини, зведення її до машин, а також зміну звичного ландшафту та традиційних цінностей. Яким було бачення сучасниками негативних і утилітарних, а також естетичних наслідків цього процесу?
Зображення
Верхнє: Вид на Краматорський металургійний завод, 1920-1930. Музей історії міста Краматорська / Міський медіаархів