"Місто має отримати документ" або паперові історії першого повоєнного генплану Львова, 1946-1956

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

Софія Дяк

Центр міської історії

17 листопада 2018 / 17.00

Центр архітектури, дизайну та урбаністики "Порохова вежа" (Львів, вул. Підвальна 4)

У повоєнних офіційних документах, протоколах та стенограмах про Львів часто зустрічається словосполучення "генеральний план". Цей документ мав водночас скеровувати і свідчити про радикальну трансформацію міста, включення у радянський проект та пропонувати бачення майбутнього на десятиліття. Але його представлення, зустрічі, рецензії, листування та погодження тривали десятиліттями. Їхня поява та рух між адресами у Львові, Києві, Москві, Ленінграді та Харкові творили структури, у яких радянське майбутнє проявлялося через обіг текстів, висловлювань, ескізів, планів та моделей.

У лекції ми розглянемо період між осінню 1946-го, коли першу версію повоєнного генплану Львова було представлено до рецензії аж до його затвердження у грудні 1956-го року. Сам документ, який можна бачити як утопію, стане ретроспективною дорожньою картою творення тодішнього радянського теперішнього. Паперові сліди та історії генплану покажуть на цей період не лише як час збудованих чи лише задуманих будівель та врешті затвердженого документу, але й як час творення зв’язків, які включили місто у систему радянського управління та уявлення міста.

Лекція проходить в межах виставки "Метрополіс. Минулі утопії майбутнього", організованої Центром архітектури, дизайну та урбаністики "Порохова вежа" та Арт-центром "Я Галерея" Павла Гудімова.

Виставка відбувається за підтримки Українського культурного фонду.

post picture

Софія Дяк

історик, директорка Центру міської історії. Досліджує повоєнну історію міст після зміни кордонів, практики включення та уявлення міст у проектах соціалістичних трансформацій, розуміння спадщини та історичних міст у радянському контексті, управління та інфраструктури “локального повороту” у повоєнній радянській Україні. Готує до друку книжку про інтеграцію міського простору Львова у радянський проект та державу (на основі дисертації, яка була захищена у Інституті філософії та соціології Польської академії наук). Розробляла та вела семінари про публічну історію в УКУ та Києво-Могилянської академії. Кураторка виставкових та освітніх проектів, пов’язаних з історичними темами та переосмисленням минулого.

Зображення

Верхнє: Учасники Першої міської конференції архітекторів м. Львова (28 січня 1947р.), ЦДАМіЛ