Польська Солідарність, трансформації та сучасна Україна

Польська Солідарність, трансформації та сучасна Україна

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

17.112016

Центр міської історії, Львів

Відбулася розмова з головою фонду Міжнародної Солідарності, колишнім політиком та багаторічним представником неурядового сектору Польщі Кшиштофом Становським.

Незалежний суспільно-політичний рух комуністичної Польщі Солідарність став символом свободи для всього регіону Центрально-Східної Європи. Сформувавшись у 1980 році як незалежна професійна спілка робітників, Солідарність поклала початок масштабним змінам у Польщі. Цей профспілковий рух став прикладом успішної боротьби суспільства з комуністичним режимом. Важко зараз собі уявити польську трансформацію без активної в ній участі діячів Солідарності.

Як і кожний історичний символ, Солідарність також має свої міфи і легенди. Чим була Солідарність для польського суспільства та які міфи вона породила? Як відбувався перехід від підпільної роботи до реальної політики і чи допомагав досвід підпілля у легальній діяльності? Чи сучасна Україна могла б щось почерпнути з цього руху 80-х років минулого століття, чи він себе повністю вичерпав ще тоді? Зараз, все частіше у польському середовищі лунають заяви, що ідеї Гедройця, які реалізовував один з лідерів Солідарності Яцек Куронь, вичерпала себе на сучасному етапі польсько-українського діалогу. То ж варто зрозуміти, якщо ж вичерпала себе, то яка тоді альтернатива? Що ж може замінити ідею Гедройця в польсько-українському діалозі? Яке значення для України має польська Солідарність? Відповіді на ці питання можуть допомогти нам краще зрозуміти значення Солідарність не тільки для Польщі, але й її вплив на регіон Центрально-Східної Європи, до якого й належить Україна.

Розмова відбулася польською мовою зі синхронним перекладом.

Розмову провадила Ольга Попович - історик за освітою, член Ради Фонду "Наш Вибір" (Польща) та з 2014 року член Громадянського комітету солідарності з Україною, займається аналізом політичної ситуації в Україні.

post picture

Кшиштоф Становскі

президент Фонду Міжнародної Солідарності. У 80-роках був головним редактором Незалежного скаутського видавництва та видання “Братнє слово”, політв’язень комуністичної епохи, перший голова Об’єднання скаутів Польщі в 1989-1990 роках. З 1989 року пов’язаний з Фундацією “Освіта для Демократії”. Довгий час був її президентом. Ініціатор і співзасновник Міжнародної мережі освіти для демократії. Автор численних освітніх програм і публікацій, що стосуються управління НУО та громадянської освіти. У 2007-2010 роках був віце-міністром національної освіти Польщі, а в 2010-2012 роках – віце-міністром закордонних справ Польщі. З 2014 року є членом та співзасновником Громадянського комітету солідарності з Україною.

Подія є частиною лекційно-дискусійної програми "Трансформації у Східній Європі: 27 років опісля".

За підтримки Генерального Консульства Республіки Польща у Львові.

Зображення

Галерея: Ірина Середа