Пересічна радянська людина: в пошуках слів для правильної біографії
Олена Стяжкіна
Донецький національний університет21.6.2015
Центр міської історії, Львів
Уже на початку 1920-их років звичайному провінційному мешканцю стало зрозуміло, що розмовляти з державою потрібно її ж словами. Це розуміння залишилося з радянськими людьми на всі роки існування СРСР. Воно породило "бюрократичне письмо" і навички "включати" правильну мову в потрібних місцях – на партійних, комсомольських, зборах, урочистих засіданнях, у скаргах, анонімках, й найбільш виразно – у автобіографіях.
Автобіографія як бюрократичний жанр, що його мали освоїти всі, є надбанням модерну. Радянське суспільство було варіацією модерну, в якому "створення нової людини" проголошувалось як одне з важливих соціальних завдань. Ознакою "нової людини", її документом, "перепусткою" та голосом ставала автобіографія. Практики створення "правильної біографії", до яких вдались люди, означали згоду на участь у радянському експерименті та готовність відмовитись від тих сторінок власного життя, які могли здаватися неправильними чи небезпечними. Для певної категорії людей гра з власною біографією не припинилась і після розпаду СРСР, а навички її підлаштування під "поточний момент" залишились прийнятною соціальною практикою.
Чому та як люди зголошувались на конструювання біографій? Які бажані автобіографічні акценти з’являлись у різні періоди існування СРСР? Як готовність грати у "зміни" біографій впливала на формування механізмів самоідентифікації мешканців Донбасу? На ці та інші питання давала відповідь лекція Олени Стяжкіної.
![post picture](https://www.lvivcenter.org/wp-content/uploads/2015/06/34c9fc6-styazkina-9478-resize-300x281.jpg)
Олена Стяжкіна
докторка історичних наук, професорка кафедри історії слов’ян Донецького національного університету. Головна редакторка збірника “Нові сторінки історії Донбасу”, членкиня редакційної колегії часопису “Історичні і політологічні дослідження”, членкиня Української асоціації дослідників жіночої історії та Української асоціації усної історії. Зараз проживає у Києві, працює в Донецькому університеті, який перенесено до Вінниці. Авторка монографій “Жінки в історії української культури другої половини ХХ століття” (2002), “Людина в радянській провінції: освоєння (від)мови” (2013).