Чому масові убивства? Сталін і Донбас у Великому терорі
Проф. Гіроакі Куромія
Університеті Індіани, США20.6.2015
Центр міської історії, Львів
У 1937-1938 рр. Сталін свідомо винищив близько мільйона людей у Радянському Союзі. Сталіна не влаштовувало тероризувати тільки власний народ, тож паралельно він переніс свій Великий терор і за його межі – до Монголії і Сіньцьзяну, або китайського Туркестану. Україна, і Донбас зокрема, постраждали особливо важко. Втім, на відміну від Голодомору 1932-1933 рр., Великий терор найбільше вдарив по інших національностях, крім українців чи росіян.
Донбас завжди був місцем, куди тікали всі, хто прагнув свободи. Він не просто вабив розкуркулених українських селян і релігійних діячів, а й численні національні меншини, чия політична прихильність була в часи сталінізму підозрілою. Для Москви Донбас, з його масштабними підземними шахтами, символізував останній незавойований рубіж – вільне інакодумство.
Великий терор у Донбасі – це показовий мікросвіт сталінського терору в Україні і Радянському Союзі. Лекція буде аналізом сталінських злочинів у контексті "глобалізації української історії" у першій половині ХХ століття.
Лекція відбулась в межах лекційно-дискусійної програми культурного форуму "ДонКульт".
Зображення
Верхнє: Солдати НКВС у вересні 1939 р. в окупованій Польщі