Торгівля жінками в сучасній Україні
12 червня 2009
Центр міської історії, Львів
Для України торгівля людьми в її сучасному масштабах постала наприкінці ХХ ст., після розпаду СРСР. Сукупність соціально-економічних умов, специфіка географічного положення та "хаос" на українських кордонах призвели до того, що Україна перетворилася в країну-донора та країну-транзитера "живого товару". Особливо загрозливих форм набула торгівля жінками та дітьми. Сьогодні Україна посідає одне з перших місць в списку країн-постачальників "живого товару" для секс-індустрії.
Відбувся круглий стіл, присвячений проблемі торгівлі жінками в сучасній Україні. Центр організував цю дискусію в рамках міжнародної конференції "Секс в містах: Проституція, сексуальне рабство й сексуальні меншини в Центрально-Східній Європі".
В обговоренні взяли участь:
Тарас Гаталяк, помічник Міністра внутрішніх справ з питань прав людини
Богдана Гурій, асистент кафедри соціології та соціальної роботи Національного університету "Львівська політехніка"
Олександра Служинська, голова Фонду Благодійного фонду САЛЮС
Марта Чумало, координатор проектів західноукраїнського центру "Жіночі перспективи"
Ігор Гнат, керівник Регіонального центрі соціальної адаптації.
Модерувала дискусію Софія Дяк, науковий співробітник Центру міської історії
Під час круглого столу обговоривалася проблема "білого рабства" як у сучасному світі, так і в історичному контексті. Ця зустріч стала також нагодою обмінятися думками між представниками місцевої влади, громадських організацій та науковцями з різних країн світу, які прибули до Львова на конференцію. Більшість учасників конференції – історики, які представляли університети США, Німеччини, Австрії, Бельгії, Канади, Великобританії, Чехії, Польщі та України.
Під час круглого столу Богдана Гурій представила результати двох соціологічних досліджень, проведених у Львові у 2007-2008 рр.: "Ставлення молоді Львівської області до торгівлі людьми" та "Роль відділів у справах сім’ї та молоді у підвищенні рівня правової культури громадян з питань протидії торгівлі людьми".
Тарас Гаталяк розповів про правні аспекти українського законодавства у боротьбі з торгівлею жінками, а також представив статистику судових справах Львівської області, пов’язаних з різними аспектами "білого рабства".
Представники трьох громадських організацій розповіли про свою діяльність та проблеми, з якими вони найчастіше стикаються. Про нові форми діяльності Благодійного фонду САЛЮС, спрямовані на реабілітацію жінок секс-бізнесу розповіла лікар, кандидат медичних наук Олександра Служинська. Марта Чумало представила основні напрямки роботи західноукраїнського центру "Жіночі перспективи", який вже багато років займається допомогою жертвам торгівлі людьми. Особливу увагу Марта Чумало звернтула на заходи центру у боротьбі щодо запобігання цій злочинній діяльності. Ігор Гнат поділився власним досвідом не лише реабілітації жертв торгівлі людьми у "Регіональному центрі соціальної адаптації", але й унікальними акціями звільнення українок, які потрапили в секс-рабство в країнах ЄС.