"Сійся, родися"
26 травня 2017 / 18.00
Національний художній музей України, Київ
У 1969-му році радянська влада Львова та чисельні мешканці найбільшого в Західній Україні міста святкували 30-річчя приєднання західноукраїнських земель до складу Радянської України. З цієї нагоди різні кіностудії країни виробляли документальні чи документально-хронікальні стрічки.
Один фільм дещо вирізнявся на цьому тлі. Фільм мав назву "Сійся, родися" за однойменною новорічною піснею на слова Ростислава Братуня та Анатолія Кос-Анатольського. Це мав бути розважальний новорічний мюзикл за участю тріо сестер Байко, які мандрували в гори в гості до матері Магдалини.
Як і львівський джаз, "Тріо Байко" відкрив VI Всесвітній фестиваль молоді, який проходив у Москві у 1957 році, де сестри отримали першу відзнаку (загалом сестер було п’ять: Ніна, Даниїла, Зиновія, Ірина, та Марія, але до складу тріо входили лише троє). Через десять років цей колектив Львівської державної філармонії був відомим на всю Україну, а у 1968-му році сестри провели успішне турне містами Канади.
Автори фільму вирішили показати взірцеву радянську модель – модерно вдягнуті і відомі на весь Союз жінки їдуть зі Львова в гори на надсучасному радянському автобусі. Вони, колишні жительки лемківського села, а зараз горді представниці міської радянсько-української культури, їдуть в гори не просто так – вони їдуть туди позичити частку "субстанції", свого сільського і народного минулого. Лише ця народна субстанція у вигляді сільських пісень могла гарантувати успіх радянського пісенного модернізму на українському заході. Саме про те, чому сучасні українські співаки в 1960-х роках "мусили позичати" смисли в горах ми говоритимемо перед показом фільму.
Про фільм: автором сценарію став працівник музичної редакції Львівського телебачення Мирослав Скочиляс, режисером Роман Олексів, оператором Єген Чех, художником А. Павлюк, а директором - Т. Брикайло. У фільмі звучать пісні композиторів А. Кос-Анатольського, М. Скорика, Б. Янівського, О. Білаша у виконанні сестер Байко.
Презентуватиме фільм Богдан Шумилович, дослідник Центру міської історії, керівник Міського медіаархіву. Показ музичного фільму "Сійся, родися" відбудеться в рамках проекту [роз]архівування Міського медіаархіву, Центру міської історії та виставки"Львів: СОЮЗники", що проходить в Національному художньому музеї України.
[роз]Архівування - це неформальні покази збірок та колекцій Міського медіаархіву, які покликані популяризувати та актуалізувати проблематику архівної спадщини серед громадськості. Ми прагнемо формувати нові погляди на архівування та представляти історичні колекції з незвичної перспективи. Заходи з цього циклу передбачають спільні перегляди і прослуховування візуальних, аудіо-візуальних, чи аудіо творів, які б у відмінній від академічності атмосфері вільних рефлексій і обговорення поєднували популярні формати та архівні-історичні збірки. Це будуть вечори сине-музики чи фото-музики, перегляди фільмів, фото-презентації та інші події, які представлятимуть діалог сучасного і минулого.