Воркшоп у межах проєкту European Research Infrastructure Consortium

Воркшоп у межах проєкту European Research Infrastructure Consortium

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

10.3.2025

27 лютого 2025 року в Центрі міської історії у Львові відбулась зустріч дослідників та дієвців у сфері історії Голокосту і пам'яті про Голокост в Україні. Майже тридцять учасників та учасниць обговорили можливості приєднання нашої країни до Консорціуму європейської інфраструктури досліджень Голокосту (European Holocaust Research Infrastructure – European Research Infrastructure Consortium / EHRI-ERIC).

За останні десятиліття розвинулося динамічне поле дослідження Голокосту, з академічними інституціями та ініціативами та дослідниками, які працюють у різних регіонах України. В умовах повномасштабної агресії Росії проти України, для українського суспільства знання про трагедію Голокосту, яка торкнулася мільйонів людей і кожного регіону, набуло ще більшого значення. Тому зараз актуальним завданням є творення сталої мережі інституцій з дослідження Голокосту в Україні, яка сприятиме інтеграції з європейськими інфраструктурами, підсилить уже існуючі співпраці та сприятиме новим. Для цього важливим є мережування дослідницьких ініціатив всередині країни та долучення України до загальноєвропейського консорціуму EHRI-ERIC.

EHRI є транснаціональною мережею, яка поєднує інституції, що працюють з темою Голокосту (дослідницькі інститути, архіви, університети у країнах ЄС, Ізраїлю та США). Така мережа сприяє і спрощує дослідникам й дослідницям доступ до джерел, які зберігаються в Європі та поза нею, стає можливістю для створення нових співпраць, а також розвиває запровадження цифрових технологій в дослідженні Голокосту та роботі з джерелами.

Після чотирнадцяти років існування мережа інституціоналізується як ERIC – European Research Infrastructure Consortium. Інавгурація першої когорти держав-учасниць відбулася в кінці січня у Варшаві. Оскільки ERIC є особливою юридичною формою, яка забезпечує функціонування дослідницької інфраструктури як окремої юридичної особи визнаної й підтриманої Європейським Союзом, то учасниками ERIC стають держави на рівні міністерств. Україна запрошена долучитись до EHRI-ERIC.

Програма зустрічі включала як знайомства з EHRI, так і обговорення можливостей долучення України до консорціуму. Зокрема нідерландський дослідник Голокосту, співдиректор EHRI Карел Беркгофф представив історію творення дослідницької інфраструктури, мережу партнерств та переваги дослідницької інфраструктури для України. Тарас Назарук, керівник цифрових проєктів Центру міської історії, поділився досвідами співпраць Центру в межах EHRI, зокрема через цифрові ресурси та інфраструктури. Дослідниці Уляна Кирчів та Ірина Радченко зі свого боку розповіли про участь в стипендійній програмі EHRI. Впродовж дня учасники й учасниці зустрічі мали можливість обговорити перспективи EHRI-ERIC та попрацювати у менших робочих групах, а також долучились до дискусії про творення інфраструктури в Україні. Своє зацікавлення в роботі над долученням до EHRI-ERIC висловили дослідники та представники організацій з Дніпра, Житомира, Запоріжжя, Івано-Франківська, Києва, Кривого Рогу, Миколаєва, Одеси, Рівного, Ужгорода, Харкова, Херсона, Чернівців.

Спільна зустріч стала майданчиком для об'єднання зусиль всіх зацікавлених шляхом співпраці у визначенні кроків, які уможливлять вступ України до Консорціуму. Учасники говорили про важливість мережування всередині України та міжнародно, необхідність збільшення внутрішньої професійної мобільності в Україні. Також під час зустрічі сформували робочу групу, яка працюватиме над уможливленням долученням України до EHRI-ERIC.

Центр міської історії є учасником EHRI з 2020 року і мав честь ініціювати та фасилітувати таку зустріч. У межах співпраці Центру та EHRI у жовтні 2022 році відбувся семінар "Документування війни: минуле та сьогодення", а також стартувала публічна програма про документування досвіду насильства та воєнних дій "Джерело як вибір". 

  • img

  • img

Зображення

Верхнє: карта стипендійної програми EHRI

Галерея: фото Мар'яни Мазурак, Богдана Ємця