Світло, тіло, пам'ятки: як думати про критичні інфраструктури у війні
Ірина Склокіна, Катерина Філонова та Валентина Шевченко
25.9.2024, 18:30
Конференц-зал Центру міської історії
Запрошуємо вас на розмову про документування досвідів та оптики дослідження критичних інфраструктур у часі війни, та презентацію спеціального випуску журналу "autoportret".
Критична інфраструктура за час повномасштабного вторгнення Росії в Україну стала не тільки однією із головних цілей для знищення ворогом, але й основою стійкості країни. Коли ми чуємо словосполучення "критична інфраструктура", ми все частіше уявляємо не лише об'єкти, але й тисячі працівників й працівниць енергетики, водо- та газопостачання, мереж зв'язків, ДСНС. Кожен і кожна із них працюють, аби забезпечити електрикою, водою, теплом, комунікацією всіх мешканців країни. Разом із тим, війна, але також і недавня пандемія, по-новому показали роботу медичних установ та інфраструктур фізичної реабілітації. Якщо окреслення цих сфер як "критичні інфраструктури" є більш звичним, то його використання для інституцій збереження культурної спадщини є доволі новим. Те що їх об'єднує – це реагування на щоденні атаки, руйнування та важливість для уявлювання майбутнього України. Сьогодні, коли масовані обстріли та довготривалі відключення електрики, унеможливлюють звичне повсякденне життя, розуміння критичності певних об’єктів підсвічує нагальність дослідження, архівування та осмислення ролі інфраструктури у суспільстві та дослідженнях.
Під час події ми хочемо ширше розглянути різні аспекти критичної інфраструктури в Україні як спільну мережу взаємозв’язків людей та технологій. Дослідниці Центру Ірина Склокіна та Валентина Шевченко разом із запрошеною дослідницею Катериною Філоновою поділяться своїм досвідом зі збору усних інтерв’ю, фото та включених спостережень. До розмови також доєднаються представники компаній, які надали дослідницям свої свідчення.
Під час презентації буде можливість ознайомитися з найновішим випуском журналу "autoportret", який містить підсумки досліджень та заходів, інтерв'ю, а також тексти та візуальні матеріали від залучених експертів й експерток та митців й мисткинь, що у різний спосіб фокусуються на дослідженні архітектури й міського простору та змін, що відбуваються у часі криз. Під час війни архітектура – укриття, будівлі, стіни в багатоквартирних будинках, які поглинають ударні хвилі вибухів, – стають важливою складовою порятунку життів, так само як і інфраструктура: водопостачання, залізничне сполучення, інтернет тощо. Проте також у часи криз критично важливими для виживання стають людські зв'язки, відданість та співпраця.
Серед авторів та авторок журналу: Олівер Банатвала, Артур Вабік, Матеуш Влодарек, Поліна Давиденко, Кінга Земла, Радо Ішток, Зузанна Мельчарек, Яна Павлова, Левенте Поляк, Шарка Свободова, Ганна Сконпська, Лукаш Стемпнік, Мілена Тшцінська, Борис Філоненко, Катерина Філонова, Ігнасіо Фрадехас-Гарсія, Валентина Шевченко.
Подія представляє підсумки проєкту українсько-польської співпраці "Мережі підтримки: критична інфраструктура під час війни", що реалізовується у співпраці Центру міської історії із Національним інститутом урбаністики та архітектури (Варшава). Міжнародний проєкт "Мережі підтримки" фінансується Міністром культури і національної спадщини Республіки Польща в рамках програми "Надихаюча культура".
Співорганізатори проєкту
- Національний інститут архітектури і урбаністики, Варшава;
- Центр міської історії, Львів;
Партнери проєкту
- Галерея "VI PER", Прага;
- Українська асоціація "Vitsche", Берлін
Стратегічні місцеві партнери проєкту
- Польський Інститут у Празі;
- Польський Інститут у Києві;
- Інститут Пілецького в Берліні
Зображення
Верхнє: заміна газових труб після пошкоджень / Ангеліна Фесенко / Пресслужба Донецькоблгазу
Галерея: Іра Середа