Творення радянського образу міста: практики перейменування вулиць і площ західноукраїнських міст за часів сталінізму
Віктор Дроздов
Ізмаїльський державний гуманітарний університет11.9.2024, 16:00
Бібліотека Центру міської історії
Науковий семінар пропонуватиме погляд на політику перейменування як стратегію легітимації радянської влади та інструмент меморіальної політики, спрямованої на символічне перекодування міського ландшафту відповідно до офіційної версії минулого. Топонімічна політика сталінського режиму в західноукраїнських містах не лише уніфіковувала міський простір за офіційним каноном, але й вбудовувала в нього історичні наративи шляхом присвоєння меморіальних назв. Крім того, акт перейменування був своєрідним комеморативним ритуалом, яким влада або підтверджувала важливість певної історичної постаті, або видаляла її з міського тексту як негідну вшанування.
На основі вивчення архівних матеріалів, довідників та бази даних "Вулиці Львова", Віктор Дроздов представить під час семінару порівняльний аналіз практик перейменування вулиць і площ у західноукраїнських містах (Львові, Луцьку, Рівному, Тернополі, Чернівцях, Ужгороді та ін.) у 1939–1953 рр. Дослідницька увага фокусуватиметься на меморіальних назвах, які комуністична влада утверджувала в різних містах, прагнучи закріпити в колективній свідомості нові радянські міфи. Крім того, практики перейменування розглядатимуться як інструмент очищення символічного простору міст.
Семінар відбудеться у форматі робітні, на яку запрошені дослідники для обговорення наукових проєктів, досліджень, які перебувають на різних етапах розробки, а також завершених досліджень, які готуються до друку.
Участь в міському семінарі передбачає попереднє прочитання і обговорення тексту дослідника. Якщо ви хочете долучитись до семінару, будь ласка, напишіть на е-мейл Мар'яни Мазурак ([email protected]) і ми завчасно надішлемо вам матеріали.
Зображення
Верхнє: Пам'ятники на проспекті Свободи // Колекція Володимира Румянцева // Міський медіаархів Центру міської історії
Галерея: фото Софії Андрусишин