Нові надходження під час війни: розмова про аматорські фільми і їхнє архівування

Нові надходження під час війни: розмова про аматорські фільми і їхнє архівування

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

8.7.2024, 18:30

конференц-зал Центру міської історії

Запрошуємо на відкриту розмову Арсенія Князькова та Олександра Маханця про дослідження і архівування аматорських фільмів під час війни та перегляд нових надходжень до колекції Міського медіаархіву Центру міської історії

Поєднання тем аматорського кіно і війни може здаватися дещо штучним, проте зв'язків тут можна віднайти чимало, у тому числі історичних. Оптика саме аматорської камери стала тим, що формувало уяву і образ Другої світової війни через кінохроніки. Це продовжується і сьогодні – непрофесійні кадри, або ж кадри створені роботами, є тим, що творить колективний і архівний образ російсько-української війни. Також війна змінює нашу рецепцію і дослідницьку увагу, зміщує фокус на речі, до яких ми стали чутливими через набутий екстремальний досвід, привносить нові теорії і концепції, які ми, як історики, пробуємо приміряти до минулого і що, мабуть, найважливіше – змінює життєві обставини людей. Як тих, хто є безпосередньо причетний до приватних кіноархівів, так і тих, хто їх вивчає і архівує.

Приводом до цієї розмови стала коротка переписка і обмін думками у приватному чаті між Арсеном Князьковим та Олександром Маханцем про те, що цікаво було б обговорити нові погляди і оцінки на спільну тему дослідження, з огляду на досвід життя під час війни. Маючи просту, але небанальну нагоду – візит Арсена до Львова – ми хочемо зробити експеримент і порозмовляти відкрито, обмінятись новинами, свіжими думками, а також поділитися і переглянути деякі з нових знахідок і надходжень аматорських фільмів до збірки Міського медіаархіву Центру.

Наскрізною темою події буде сьогоднішня війна та її вплив на спадщину аматорського кіно з трьох перспектив: з перспективи дослідження і нових способів прочитання аматорських фільмів, з точки зору їхнього архівування, а також з огляду на особисті біографії і траєкторії людей під час війни. Адже ці фільми у першу чергу є носіями пам'яті про приватне минуле, про дім і про спільноти, які у багатьох випадках були зруйновані або розділені.

Учасники розмови:

  • Арсеній Князьков – дослідник кіно і кінознавець Довженко-Центру
  • Олександр Маханець – історик і архівіст Центру міської історії

Зображення

Верхнє: Стоп-кадр з фільму Івана Кулицького "Івасик Телесик" / Міський медіаархів Центру міської історії

Галерея: Богдан Ємець