Телеграф, телепатія, телебачення: в пошуках невидимого

Телеграф, телепатія, телебачення: в пошуках невидимого

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

Др. Богдан Шумилович

Центр міської історії

18.4.2024, 18:30

Конференц-зал Центру міської історії

Запрошуємо на лекцію Богдана Шумиловича, яка є частиною серії лекцій "І буде місто…".

Під час цієї розмови ми відправимося у подорож, у "минуле сучасності", коли слово "теле" використовувалось не лише для пояснення можливості комунікації на відстані (завдяки телефону чи телеграфу), але й для роздумів про можливості безконтактного впливу на інших людей (наприклад, телепатія) чи об'єкти (як от, телекінез).

Ми згадаємо викладача Львівського університету, Юліана Охоровича, який після винаходу телефону, у 1878 році передбачав швидку появу технології передачі візуальних сигналів — телефотон або телефотоскоп. Зацікавлення фізикою, технічними винаходами, телебаченням та телефоном поєднувалися в Охоровича із зацікавленнями гіпнозом, медіумізмом і передачею сигналів за посередництвом людського тіла. І хоча поява механічного, а згодом електронного телебачення потребувала часу, — європейська уява малювала чудові образи майбутнього, в якому люди зможуть спілкуватися на віддалі.

Навіть більше, "теле" і "бачення", себто дистанційний погляд, обіцяв образ "телепортації" — перенесення людини на відстань за допомогою певної технології. Радіо, яке революціонізувало світову комунікаційну систему, також пропонуватиме евристичну метафору — можливість передачі думок через "мисленнєві хвилі" та "мозкове радіо".

Під час лекції обдумуватимемо те, як кожна нова технологія змінює наше уявлення про світ і людей, як телебачення, що спочатку пропонувало "бачення на відстані", стало інструментом і для “зцілення”, і для маніпуляцій наприкінці існування радянської України.

Модеруватиме лекцію заступниця директорки Центру, Мар'яна Мазурак.

post picture

Др. Богдан Шумилович

Центр міської історії

Історик та історик мистецтва, співпрацював з архівом факультету візуальних мистецтв університету ім. Дж. Вашингтона (США) та архівом Інституту відкритого суспільства, що у Будапешті. У 2020 році отримав PhD у Інституті Європейського університету у Флоренції (European University Institute). Основним фокусом його роботи є медіа-історія та історія телебачення у Центрально-Східній Європі та СРСР, а також міська креативність, медіа-мистецтво та візуальні дослідження (visual studies).

post picture

Мар'яна Мазурак

Центр міської історії

Навчалась в Національному університеті “Києво-Могилянська академія” (бакалавр політичних наук, 2010) та на магістерській програмі з медіакомунікацій Українського католицького університету  (2015). З 2016-го року працює в Центрі міської історії, де відповідає за зовнішню та внутрішню комунікацію роботи інституції.

Зображення

Верхнє: колаж Мар'яни Мазурак

Галерея: Оля Климук