За зачиненими дверима: фотоархів Харківського фізико-технічного інституту
4.4.2024, 18:30
Конференц-зал Центру міської історії
Харківський фізико-технічний інститут (ННЦ "ХФТІ") багато років функціонував як режимний об'єкт, і фотографії, накопичені в архівах за його майже столітню історію, й досі не були публічно презентовані. Минулого року за ініціативи працівників Музейного сектору інституту тривав процес оцифрування тієї музейної колекції, що налічує понад п'ять тисяч фотографій періоду кінця 1920-х і до 2002 року. Віднедавна на сайті Міського медіаархіву можна побачити удоступнені унікальні кадри будівництва Інституту та лабораторних корпусів; співробітників у процесі роботи та під час проведення експериментів; устаткування й обладнання, зокрема електростатичний генератор Ван де Грааффа; різні прискорювачі.
У Харківському фізико-технічному інституті вперше в СРСР здійснили розщеплення ядра атома літію, одержали рідкі водень і гелій, збудували перший трикоординатний радіолокатор у 1932 році. Інститут має свою унікальну історію наукових досягнень та технологічних відкриттів, спільну історію участі України у розвитку радянського військово-промислового комплексу та індустріальної потуги й водночас – історію репресій проти науковців Інституту у 1937-1938 роках, коли працівників заарештовували, депортували та розстрілювали. Цей неоднозначний, складний період "незручної спадщини" нам і хотілося б критично проаналізувати.
Під час зустрічі керівниця музейного сектору Ірина Споденець презентуватиме оцифровану колекцію та наведе приклади розкриття потенціалу фотоджерел у музейній сфері. Дослідниці Центру міської історії, Анастасія Холявка та Ірина Склокіна, розкриють тему корпоративних архівів (при підприємствах і установах) у світовому контексті. У діалозі з іншими колекціями Міського медіаархіву ми звернемося до тематики цензури та ідеології, корпоративної культури, індустріальної гордості та ролі фото у формуванні спільнот і лояльності.
Презентація оцифрованої колекції та розмова довкола неї є частиною програми [розархівування] Центру міської історії.
Зображення
Верхнє: 1934 р., на сходах Головного корпусу УФТІ зафіксовано відомих фізиків: верхній ряд – Б.Фінкельштейн, О.Трапезникова, К.Синельников, Ю.Рябінін; нижній ряд – Л.Шубніков, О.Лейпунський, Л.Ландау, П.Капиця. Фото зберігається в фотолабораторії ННЦ ХФТІ.
Галерея: Богдан Ємець