"Всеохопна гігієна" та гігієністи у Львові на зламі ХІХ-ХХ століть
Віра Трач
10.4.2024, 18:30
Конференц-зал Центру міської історії
Запрошуємо на лекцію дослідниці Віри Трач, якою продовжуємо серію про модерні досвіди Львова "І буде місто…" у 2024 році.
"Довге ХІХ століття" відоме як століття великих міст, століття виставок, століття змін. Його ще іноді називають століттям гігієни. У 1820-их роках у Франції виникає перший організований гігієнічний рух, діячі якого вводять у вжиток поняття "громадська гігієна" в значенні громадське здоров’я. А фахівців у цій сфері починають називати гігієністами.
Впродовж ХІХ століття громадське здоров’я переживає час найбільш інтенсивного розвитку і водночас стає помітним чинником модернізаційних процесів. Під впливом багатьох факторів, "громадська гігієна" стає частиною політики модерних держав, сферою державних та національних інтересів. А успіхи її впровадження — одними з ключових показників модерності, прогресу та цивілізованості як держав, так і регіонів чи міст. Поняття гігієни формує значну частину уявлень про те, яким повинно бути модерне місто і міський спосіб життя.
Під час лекції Віра Трач зосередиться на середовищах гігієністів та гігієнічному русі у Львові наприкінці ХІХ — на початку ХХ століття. Розгляне осередки руху та основних агентів змін у сфері громадського здоров’я у Львові, окреслить фахове середовище гігієністів. Також дослідниця розповість про дві медичні виставки, на яких експонувалась гігієна, та згадає про гігієнічні часописи. Через випадок епідемії скарлатини у 1908-1910 та заходи тодішньої влади в сфері міської гігієни лекторка зверне увагу на те, яким чином на практиці реалізовувались ідеї та практики громадського здоров’я у Львові та як до цього були залучені гігієністи.
Модеруватиме лекцію Владислава Москалець, дослідниця Центру міської історії.
Зображення
Верхнє: Хімічна лабораторія у Львові, 1912 / Sprawozdanie z czynności laboratoryum chemicznego miejskiego za rok 1912, Lwów / 1913
Портрет Віри Трач: Марта Тимошенко
Галерея: Іра Середа