Історії та спадщини цифрових технологій: від радянської кібернетики до локальних історій інтернету
Зголошення
Спеціальний випуск журналу "Histories of computer networks of ECE" та конференція "Історії та спадщина цифрового: від радянської кібернетики до локальних історій Інтернету".
Інтернет, який не є ані уніфікованим, ані статичним, перебуває у постійному переукладанні під впливом різних прямих і непрямих чинників та агентів. На нього впливають рішення інституцій, що керують Інтернетом, державна та корпоративна напруженість, стихійні лиха, пандемії та зміни клімату, а також зміна політичних порядків під час воєн і так званого миру (Dyer-Witheford & Matviyenko, 2019; Aben, 2022a, 2023). Сучасні інфраструктури телекомунікацій та Інтернету в Центральній та Східній Європі (ЦСЄ) є одним із найяскравіших прикладів такого переукладання на історичному тлі постійно мінливих і суперечливих ідеологічних, інституційних, технологічних і політичних реалій, які досі залишаються недостатньо вивченими.
Розпад Радянського Союзу, що призвів до виникнення численних незалежних держав у 1990-х роках, також інтенсифікував розвиток сьогоднішніх здебільшого приватних Інтернет- та ІТ-індустрій. Швидший і дешевший Інтернет уможливив зростаючу експлуатацію платформної праці та помітну мілітаризацію Інтернету шляхом кібератак, зламів цифрової інфраструктури та спостереження. Наміри корпорацій і держав на контроль над частинами інтернет-інфраструктури в межах і за межами державних кордонів призвели до постійної напруженості та реконфігурації вже сформованих мереж. Більше того, такі процеси були прискорені конфліктами і війнами, такими як кібератаки на Естонію в 2007 році, кібератаки на Грузію в 2008 році під час російсько-грузинської війни або нинішня російсько-українська війна, яка становить собою безперервне перезавантаження інтернет-технологій у відповідь на вимоги війни. Всі ці та подібні фактори й події продовжують формувати та змінювати інтернет-інфраструктуру в країнах ЦСЄ, пов’язану з радянською технологічною та політичною спадщиною.
На проєкти комп'ютерних мереж у колишньому Радянському блоці вплинула низка факторів: від кібернетичного технооптимізму (Gerovitch, 2004) до суворої конкуренції між державними бюрократами та економістами в умовах планової економіки (Peters, 2016), від далекосяжних рішень щодо архітектури апаратного забезпечення (Жабін, 2020) до транснаціонального обміну академічними мережами (Rindzevičiūtė, 2016; Wasiak, 2015; Leslie & Gryczka, 2014). Наслідки, які можна простежити в таких проєктах для численних мережевих інфраструктур після розпаду Радянського блоку, залишаються відносно недослідженими.
Країни ЦСЄ зазнали значного процесу модернізації, а подекуди й приватизації своїх телекомунікаційних інфраструктур (Campbell, 1995; Bareikytė, 2022). За останні тридцять років у цих країнах, серед яких Естонія є чи не найяскравішим прикладом (Kattel & Mergel, 2019), з'явилися різні ІТ- та телекомунікаційні компанії, стартапи та платформи, які інтенсивно розвивали ринки ІТ-аутсорсингу або оцифровували свої державні цифрові інфраструктури. Водночас приклад Естонії ілюструє, як розвиток ідеї "інформаційного суспільства" був побудований на дискурсі "розриву" з радянською кібернетикою, при цьому все ще посилаючись на її спадщину (Velmet, 2020). Цей спеціальний випуск і конференція зосереджені на поглибленні дослідження таких проєктів і їхніх тяглостей (Bijker et al. 1993) для країн, що виникли після Радянського Союзу у так званий період трансформації (Förster, 2000).
На сьогоднішній день існує потреба в більш широкому історичному та критичному дослідженні сучасних історій пострадянських приватних і державних телекомунікаційних та платформних індустрій ЦСЄ як соціально-технічного явища (Abbate, 2000; Driscoll & Paloque-Berges, 2017). Варто також взяти до уваги множинні темпоральності (Koselleck, 2004) радянського і пострадянського періодів, які мали різні тривалості в різних країнах або навіть місцевостях регіону. Це має ключове значення для кращого розуміння історичної політики цифровізації в Центрально-Східній Європі та вивчення політичних й етичних питань конфіденційності даних, алгоритмічної підзвітності або трудових прав платформ у зв'язку з цими історіями та їхньою спадщиною (Aben, 2022b).
Щобільше, війна в Україні чітко вказує на те, що інтернет-інфраструктура проходить зараз ключові історичні трансформації, які пов'язані з військом та широким використанням цифрових систем – від простих до надскладних – під час бойових дій. Операційні спроможності Інтернету вже зросли через нові вимоги під час пандемії COVID. Згодом повномасштабне російське вторгнення в Україну призвело до необхідності обробки промислових обсягів даних для військових операцій. Вразливими до найпотужніших руйнівних кібератак на найбільші телекомунікаційні інфраструктури залишаються як цивільні, так і військові інтернет-інфраструктури, які сьогодні майже нероздільні.
Тому ми закликаємо подавати заявки, які спрямовані на заповнення цієї прогалини в дослідженні сучасної історії та соціокультурних, критичних розвідок пострадянських телекомунікаційних, IT та інтернет-інфраструктур, а також пов'язаних з ними цифрових технологій та інституцій у країнах Східної Європи під час війни.
Теми можуть включати, але не обмежуватися ними:
- Соціально-технічні історії комп'ютерних мереж та інфраструктур у Радянському Союзі та Центральній та Східній Європі
- Історії та спадщина кібернетики (радянська і не тільки)
- Розпад Радянського Союзу та приватизація чи неприватизація інтернет-інфраструктур
- Телекомунікаційна- та Інтернет-інфраструктура в країнах ЦСЄ та її зв'язок з радянською спадщиною
- Викликані війною технологічні зміни інтернет-інфраструктури
- Локальні історії та конкретні тематичні дослідження Інтернету в країнах ЦСЄ
- Методологічні підходи до вивчення Інтернет- та телекомунікаційної інфраструктури в країнах ЦСЄ
Подання заявок
Пропозиції слід надсилати англійською мовою на адресу: [email protected] з чіткою вказівкою в назві на CfP [Histories of computer networks of ECE].
- Пропозиції мають бути обсягом не більше 250 слів, містити детальні джерела, чітко визначений напрям аналізу та стислий виклад, а також коротку біографію автора/ки.
- Відібраним авторам/кам буде запропоновано подати повну статтю через редакційну систему, яка пройде повне рецензування і визначить можливість прийняття статті до публікації.
- Перед поданням статті автори будуть запрошені на конференцію "Історії та спадщина цифрового: від радянської кібернетики до локальних історій Інтернету", організовану Центром міської історії за підтримки Центру управління та культури в Європі при Університеті Санкт-Галлена у жовтні 2024 р. у Львові, Україна. Організатори покривають витрати на проживання та проїзд у межах Європи. Участь не є обов'язковою. Якщо поїздка в Україну стане неможливою з міркувань безпеки, буде розглянуто можливість проведення заходу у гібридному/онлайн форматі.
Таймлайн:
2024, 28 квітня: термін подачі тез
2024, 1 травня: рішення про прийняття тез для запрошення до подання повної статті
2024, 3-4 жовтня: конференція у Львові
2025, лютий: термін подачі перших чернеток статей
2025, березень-серпень: процес рецензування та доопрацювання
2025, листопад: термін подачі завершених статей
2026, березень: публікація
"Internet Histories: Digital Technology, Culture and Society" — це міжнародний міждисциплінарний рецензований журнал, присвячений дослідженням культурної, соціальної, політичної і технологічної історії Інтернету та пов'язаних з ним цифрових культур. Інструкцію для авторів можна знайти тут.
Редактори:
Тарас Назарук (Центр міської історії, Гаґенський університет)
Міґле Барейкіте (Європейський університет Віадріна)
Світлана Матвієнко (Університет Саймона Фрейзера)
Якщо у вас виникнуть будь-які запитання, будь ласка, звертайтеся за адресою: [email protected].
Зображення
Верхнє: "Колективна DDoS-атака українських волонтерів на російські вебсайти у перші тижні повномасштабного вторгнення",
Олеся Саєнко / Візуальна документація війни / Міський медіаархів Центрі міської історії