Як викладати Східну Європу? Перегляд оптик та децентралізація навчальних програм

Як викладати Східну Європу? Перегляд оптик та децентралізація навчальних програм

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

17.6.2023

Конференц-зал Центру міської історії / zoom

Воркшоп має на меті стимулювати дискусію про включення нових джерел та тем у навчальні курикулуми, які мають у фокусі регіон Східної Європи або для яких Східна Європа є контекстом для курсу. Він продовжує серію заходів про переосмислення викладання історії України, які відбулися в Українському Католицькому Університеті. Серед питань воркшопу буде те, як таке включення може змінити епістемологічні рамки, через які ми розуміємо історію Центральної і Східної Європи, бачимо у ній національні історії (наприклад, українську, польську, єврейську, російську), історію імперій (Австро-Угорську, Російську та Оттоманську), радянське минуле і наше теперішнє. Програма зосереджується передусім на обговоренні історичних курсів, але ми також розглянемо курси з антропології, культурології, соціології, літератури та інших суміжних дисциплін, для яких Центральна і Східна Європа, радянська історія, чи історія України є у фокусі наукового вивчення. Робітня також стане нагодою обговорити якою є роль викладачів, пов’язаних з Україною тем, у цьому процесі, а також різниця досвідів викладання курсів про Україну для різних аудиторій, як і в Україні, так і за її межами

Одноденна робітня збере дослідників-викладачів для рефлексії про викладання регіону Центральної та Східної Європи, зокрема пошуки нових теоретичних підходів, децентралізацію курикулуму, введення до навчальних програм (силабусів) досі маргіналізованих тем і малознаних джерел. Ми запрошуємо учасниць та учасників представити свої силабуси з прочитаних цього навчального року курсів, чи тих, які будуть читані наступного року, і в їх розрізі спільно поміркувати навколо теми і концепту деколонізації, обговорити можливості, продуктивність, проблемність та виклики його застосування у викладанні регіону. 24 лютого 2022 року стало відправною точкою для досі небаченого масштабу дискусій про оптики вивчення України та ширше Східної і Центральної Європи в українській і західній академії.

Цілі воркшопу зосереджені навколо пошуків нових перспектив на навчання і викладання Центральної та Східної Європи, Радянського союзу, національних історії цього регіону, української історії зокрема; рефлексій про викладання поза межами України та в Україні в умовах розпочатої Російською Федерацією повномасштабної війни проти України; обговорення навчальних силабусів і джерельної бази для їх дизайнування і наповнення, а також дискусії про можливості цифрових технологій у викладанні і навчанні. Під час робітні ми представимо Освітню платформу - новий проєкт Центру міської історії - та обговоримо її регулярне поповнення новими матеріалами.

Питання, які ми разом з учасницями і учасниками робітні спробуємо обговорити, включатимуть: Що таке Східна Європа, якими є ментальні межі цього регіону, що вирізняє їхню плинність? Чим є/була історія Східної Європи для західних академій? Як підважувати усталені рамки Східної Європи як особливого регіону-страждання у викладанні його багатьох історій? Чим є/може бути регіон для глобальної історії та академії? Як конструювати інклюзивну історію цієї частини Європи, яка включала б складні, близькі і суперечливі історії його різних національних груп, соціальних середовищ і культурних ідентичностей.

КОМАНДА

  • Владислава Москалець, Іванна Черчович, кураторки
  • Софія Дяк, Богдан Шумилович, консультування
  • Мар'яна Мазурак, організаційний супровід
  • Софія Андрусишин, логістика
  • Олександр Дмитрієв, технічний супровід

Воркшоп організовує Центр міської історії за підтримки Центру урядування та культури в Європі Університету Санкт-Галлена.

  • img

  • img

Зображення

Верхнє: Бібліотека міськкому партії. Лютий 1953 р. Фото Павла Кашкеля / Маріупольський краєзнавчий музей / Міський медіаархів Центру міської історії

Галерея: Богдан Ємець