І буде місто…

І буде місто…

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

травень 2023 – грудень 2024

Конференц-зал Центру міської історії

Серія лекцій про досвіди модерності у місті

Фотокамера і телевежа, доброчинні товариства і протести, парки та виставки, верстати й відпустки, плани майбутнього і розриви з минулим, дім здобутий і втрачений – це лише вибрані сюжети, які можна знайти у дослідженнях про історію модерних міст.

Уявлення, яким має бути модерне місто, змінювалися у залежності від політичних ідеологій, економічних, технологічних можливостей, дій та візій мешканців і мислителів. Наскрізними для модерності є очікування, і навіть віра у прогрес та зміни на краще, які лінійно розгортаються з теперішнього у майбутнє. Тому дослідники звертають нашу увагу на те, хто і як окреслював очікування, але теж помічав розчарування і втрати.

Модерність проявлялася у просторах і часі, формувала їх та уявлення про них. Адепти модерності бачили міста лабораторіями майбутнього, а їхніх мешканців – дієвцями та провісниками. Критики навпаки – зосередженням проблем та негативних явищ. Відтак модерне місто – і як концепція, і як досвід – визначалося напругами – як між ідейниками, так і дієвцями – національними, релігійними, соціальними, професійними, гендерними та іншими спільнотами чи групами.  

Програма лекцій "І буде місто…." у 2023 пропонує різні погляди та підходи до вивчення модерного міста на прикладі Львова – міста багатьох публічних найменувань (Lwów, Lemberg, לעמבערג) та приватних історій. У 2024 році програма розширює географію тем, запрошуючи до розмови про досвіди інших міст.

У серії дослідники та дослідниці Центру міської історії поділяться результатами своїх досліджень, покажуть змінності у соціальній тканині та стосунках, матеріальності та технологіях, символічних означеннях та ідейних маніфестаціях, щоденних практиках та рішеннях. Серед наших питань: як мешканці та мешканки впливають на місто і творять його образ? На кого і що вони взоруються у своїх діях? Які ідеї їх приваблюють, а які переносять у площину міст? Які спільноти формуються, змінюються, знищуються та перестають існувати у просторі міста? Як технології, тенденції та економічні імпульси змінюють міський простір, містян та їхнє повсякдення чи практики поведінки? Хоча теми лекцій стосуються минулого, нам важливо проговорювати їх крізь призму сучасності і віднаходити, якими є спадки ідей та досвідів модерного у нинішньому баченні та досвідченні міста, а теж очікуванні його майбутнього.

ПРОГРАМА 2024

  • Віра Трач "'Всеохопна гігієна' та гігієністи у Львові на зламі ХІХ-ХХ століть" / 10 квітня 2024
  • Богдан Шумилович "Телеграф, телепатія, телебачення: в пошуках невидимого" / 18 квітня 2024
  • Назар Кісь "Коли політика вийшла на вулицю" / 25 квітня 2024
  • Артем Харченко "'Діти вулиць': безпритульність та сиротинці в містах 1920-1930 років" / 1 травня 2024
  • Ольга Заречнюк "Габсбурзький Львів крізь історію будинків: архітектура і сцени з життя  міста" / 18 червня 2024
  • Іванна Черчович "'Місто чуже і люди не свої': Львів очима домашніх служниць" / 16 липня 2024
  • Ольга Мартинюк "Велобум 1890-их в українських землях: локальна мобільність поміж імперськими політиками" / 1 серпня 2024
  • Ева Буковська-Марчак "Без праці, без перспективи. Безробіття у Львові у 1930-1935 роках" / 5 вересня 2024
  • Владислава Москалець "Мешкати поруч? Суспільні та етнічні групи у просторі Львова кінця XIX століття" / 12 вересня 2024
  • Роксоляна Головата "Озеленення Львова: політика "прикрашання" у самоврядному модерному місті" / 8 жовтня 2024
  • Олександр Маханець "Експерименти з кіноапаратом і культура "зроби сам" у другій половині ХХ століття" / 29 жовтня 2024

КОМАНДА

  • Софія Дяк, Вікторія Панас, кураторки серії
  • Мар'яна Мазурак, Єлизавета Боброва, комунікаційний супровід
  • Софія Андрусишин, Олександр Дмитрієв, Олександр Корман, логістичний та технічний супровід
  • Богдана Давидюк, дизайн

Зображення

Верхнє: Богдана Давидюк